spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın en büyük bankaları ilk kez pazar payı kaybediyor

Rusya’nın en büyük bankaları ilk kez pazar payı kaybediyor

Expert RA derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan araştırmalar, yaptırım ve ekonomik kriz nedeniyle en büyük Rus bankalarının piyasa pozisyonlarının sarsılmaya başladığını ortaya çıkardı.

 2022’nin ilk yarısında, Rusya bankacılık sektöründe ilk 15’i oluşturan bankaların sektör varlıklarındaki payı 1,3 puan azalarak yüzde 84,6’ya gerilerken, büyük bankaların pazar payındaki düşüşün son 10 yıl içerisinde ilk kez meydana geldiği de vurgulandı.

En büyük 15 bankanın sahip olduğu pazar payının ocak ayında yüzde 85,9 olduğunu kaydeden uzmanlar, bu olgunun geçici olduğuna inanırken, ilk 15 bankanın, yerleşik olmayan bankalarla çalışan büyük Rus şirketlerinin kredi portföylerini alacağından emin.

Expert RA uzmanları, en büyük kayıpların büyük kurumsal müşterilere odaklanan bankalar tarafından gösterildiğinin altını çizerken, öte yandan küçük ve orta ölçekli işletmelerle (KOBİ) çalışan bankaların ise krize en dayanıklı olanlar olduğuna vurgu yaptı.

Araştırmalara göre yılın ilk yarısında, büyük işletme segmentindeki kredi portföylerinin daralmasına rağmen KOBİ segmentinde yüzde 3’e ulaşırken, ipotek konusunda uzmanlaşmış bankalar kredi portföylerini yüzde 10,1, tüketici kredilerine daha fazla dahil olanlar ise yüzde 3,4 oranında artırdı.

Yılın ilk altı ayında dev kurumsal müşterilere sahip olan bankaların yüzde 20’si olumsuz finansal sonuç elde ederken, teminatsız perakendede uzmanlaşmış bankalar arasında ise yüzde 50’sinin kârsız olduğu ortaya çıktı.

 Konut kredisi ile taşıt kredilerine odaklanan bankaların pazar payı yüzde 14’ten yüzde 29’a yükselirken, sadece KOBİ’lerle çalışan bankalar arasında kârlı olanların payı yıl içinde yüzde 77’den yüzde 83’e yükseldi.

Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Dmitry Tulin, Ocak-Haziran 2022’de Rusya’da bankacılık sektörünün kriz ve yaptırımların arka planında yedi yıl aradan sonra ilk kez 1,5 trilyon ruble zarara uğradığını açıklamıştı.

Yaptırımlar sonrası en büyük zararı ülkedeki dev bankaların aldığını söyleyen Tulin, bu yıl ülkede faaliyet gösteren bankaların dörtte üçünün kârlı, dörtte birinin ise kârsız bir ilk yarı mali sonucu elde ettiğini ifade etti.

RBK Haber’e konuşan Tulin, “1 Temmuz itibariyle Rusya’da 329 kredi kuruluşunun faaliyet gösterdiğini düşünürsek, yaklaşık 82 bankanın olumsuz bir finansal sonuç gösterdiği kaydedildi” diye konuşurken, bundan önce bankacılık sektörünün 2015 kriz yılının sadece bazı aylarında karsız olduğunu, O dönemde ocak-nisan aylarında net zararlarının 17 milyar rubleye ulaştığını hatırlattı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Bu yıl yaptırımlar nedeniyle bankaların dövizle ilgili işlemlerinden 1 trilyon ruble zarar elde ettiğinin altını çizerken, “Öncelikle swap ve forward işlemleri bankaları büyük zarara uğrattı. Ayrıca açık döviz pozisyonlarının negatif değerlenmesi de uluslararası operasyonlarda bulunan bankalar için negatif kayıplara yol açtı. Bazı bankalar pozisyonlarını piyasa koşulları açısından olumsuz bir yöne çevirdi. Önce rublenin zayıflamasıyla kaybeden bankalar, sonra rublenin artışıyla zarar elde etti” ifadelerini kullandı.

Tulin, bankaların yılın ilk yarısında net faiz gelirinin 2021’in ilk yarısına göre sadece yüzde 5 azaldığını belirtirken, karsız bankaların zararının 1,9 trilyon rubleye, karlı bankaların gelirinin ise 400 milyar rubleye ulaştığını, böylece cebirsel olarak sektörün toplam 1,5 trilyon ruble zarara uğradığını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img