spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da birçok bankanın iflas edebileceği konuşuluyor

Rusya’da birçok bankanın iflas edebileceği konuşuluyor

Milli Finans Kurumları Derecelendirme Ajansı (AKRA), son verilere göre güncellediği makroekonomik raporunda, önümüzdeki bir buçuk yıl içinde en az 50 bankanın Rusya pazarından çekileceğini tahmin ediyor.


Yaklaşık 20-30 yabancı kredi kuruluşu da dahil olmak üzere önümüzdeki bir buçuk yıl içinde 50 bankanın Rusya pazarından ayrılacağını söyleyen AKRA Başkanı Mikhail Sukhov, “Yıl sonuna kadar denetim uygulaması geri geldiğinde gelecek yılın sonuna kadar yaklaşık 30-40 banka piyasadan ayrılacaktır. Bu tür tahminleri yürütmek zor olsa da çeşitli nesnel nedenlerden dolayı önümüzdeki bir buçuk yılda elli banka faaliyetini sonlandıracak” şeklinde konuştu.

Sukhov, ülkedeki kredi kuruluşu sayısının iflas edenlerle birlikte 300’e düşebileceğini söylerken, önümüzdeki yıllarda kamu sektöründe konsolidasyonun ve yabancı kuruluşların piyasadan çıkışının giderek daha fazla önem kazanacağını kaydetti.

AKRA Başkanı, 2023’ün sonunda yabancı sermaye tarafından kontrol edilen 60 faal kredi kuruluşundan 20 ila 30’unun Rusya pazarından ayrılacağını tahmin ediyor.

Bu bankaların önümüzdeki yıl gönüllü bir tasfiye prosedüründen geçeceklerini düşünen Sukhov, “Yabancı bankaların yan kuruluşlarını iflas etmesini beklemiyorum. Herhangi bir temerrüt, ana kuruluş için tatsız ekonomik sonuçlara yol açacaktır” diye konuştu.

Derecelendirme kuruluşu başkanı, ayrıca, yıl sonuna kadar ABD dolarının yaklaşık 70 ruble civarında seyredeceğini öngördüklerini iletirken, perakende kredi ve mevduatlar için faiz oranlarının yaklaşık yüzde 6-6,5 bandında olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img