spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemAB'nin, Rusya'ya yeni yaptırımlar hazırlığında olduğu öne sürüldü

AB’nin, Rusya’ya yeni yaptırımlar hazırlığında olduğu öne sürüldü

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik yeni yaptırım hazırlıklarına başladı.

Politico internet sitesinin haberine göre, AB Komisyonu, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketinin içeriği konusunda çalışmalar yaparken, komisyon, hazırladığı yeni yaptırım paketi teklifini birkaç güne kadar AB ülkelerine sunacak.

Üye ülkeler, Rus petrolüne tavan fiyat getirilmesi, daha fazla Rus yetkilinin yaptırım listesine eklenmesi, Rusya’dan elmas ve lüks ürün alımının yasaklanması gibi yeni kısıtlayıcı tedbirleri görüşecek.

AB’nin temmuzda onaylanan 6’ncı yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan Avrupa’ya deniz yoluyla ham petrol tedarikinin aralıkta sona ermesi planlanıyor.

G7 ülkeleri, eylül başında Rus petrolüne tavan fiyat uygulamayı taahhüt etmiş ancak bu konuda somut adım atılmamıştı.

ABD, Avrupa ülkelerinin derhal Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını istiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise G7 ve AB’nin Rus petrol ve doğal gaz ürünlerine tavan fiyat uygulama planlarına tepki göstererek, “Eğer sözleşmelerimize ve çıkarlarımıza aykırı olursa petrol, doğal gaz veya kömür hiçbir şey göndermeyiz. Batı bize şartlarını dikte edebilecek konumda değil, mantıklı düşünsünler.” ifadesini kullanmıştı.

Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki Donetsk ve Lugansk yönetiminin halk konseyleri ile Rusya’nın kontrolünde bulunan Kherson’daki yönetim, dün her iki bölgenin Rusya Federasyonu’na katılması için 23 Eylül’den 27 Eylül’e kadar halk oylaması yapılacağını duyurmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı bu sabah kısmi seferberlik ilan ederek, 300 bin yedek askerin göreve çağrılacağını açıklamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img