spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın bütçe giderleri gelirlerini aştı

Rusya’nın bütçe giderleri gelirlerini aştı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2,9 küçülmesini beklediklerini belirterek, “Bütçe ağustos itibarıyla açık vermeye başladı. Tüm seviyelerdeki bütçeler şu anda vergi gelirlerinden daha fazla para harcıyor.” dedi.

Rusya Federasyon Konseyi’nde yaptığı konuşmada ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Reshetnikov, enflasyonun yavaşlama eğilimine girdiğini belirterek, “Nisanda yüzde 17,8 ile zirveye ulaşan enflasyon oranının yıl sonu itibarıyla yüzde 12,4 seviyesine düşmesini bekliyoruz.” dedi.

Reshetnikov, Rusya’daki vatandaşların reel gelirlerinin bu yıl yüzde 2 azalacağı, 2023’te ise yüzde 2 artacağı tahmininde bulundu.

Ülke ekonomisindeki düşüşe ilişkin tahminleri de iyileştirdiklerini ifade eden Reshetnikov, “Tahminlere göre, ekonomik durgunluğun dip noktası 2022’nin dördüncü çeyreğinde geçilecek. Yıl sonu itibarıyla Rus ekonomisindeki küçülmenin bu yıl yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Reshetnikov, Rus rublesi döviz kurunun mevcut seviyesine kıyasla zayıflamasını beklediklerini aktararak, “Ancak ruble döviz kurunun gelecek 5 yıl boyunca geçtiğimiz 5 yıla kıyasla yüzde 10 ila 15 arasında daha güçlü olacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Rusya’nın bütçe giderlerinin ise gelirlerin üzerine çıktığını belirten Reshetnikov, “Bütçe ağustos itibarıyla açık vermeye başladı. Tüm seviyelerdeki bütçeler şu anda vergi gelirlerinden daha fazla para harcıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir gün önce konuşan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya’nın 2023 yılı bütçesindeki açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 2’sine denk geleceğini belirtirken, 2024’te bu oranın yüzde 1,4, 2025 yılında ise yüzde 0,7 olacağını tahmin ettiklerini söylemişti.

Önümüzdeki yıl 2,9 trilyonluk bütçe açığını öncelikle iç borçlanma yoluyla kapatmayı düşünen Rus hükümeti, bütçe kayıplarını ihracat vergileri ve madencilik faaliyetleri üzerindeki vergilerin artırılması ile telafi etmeyi planlıyor.

Belirlenen alanlarda veri oranlarının artırılması ile yaklaşık 1,4 trilyon ruble kazanmayı planlayan hükümet, 2023 ve 2025 yılları arasında ise doğalgaz ve akaryakıt ihracat vergisinin artırılmasıyla 3 trilyon rubleden fazla gelir elde ederek bütçe açığını telafi etmeyi öngörüyor.

Rusya Başbakanı, ihracat vergilerinin yükseltilmesi sayesinde bütçe açığının telafisi için Ulusal Refah Fonu’na dokunmaya gerek duymayacaklarını vurgularken, iç piyasalardan alınacak borç hacminin ise Rusya için kabul edilebilir bir kamu borcu seviyesi olacağının altını çizdi.

Bütçe harcamaları ise 2023 yılı için 29 trilyon ruble olarak belirlenirken, bütçe açığı GSYH’nin yüzde 2’sine denk gelerek yaklaşık 3 trilyon ruble olacak.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img