spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 20 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 20 Eylül 2022

Dün, 20 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Donetsk Halk Cumhuriyeti, Rusya’ya katılmak için referanduma gidiyor

Ukrayna’nın doğusunda Rusya Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri’nde, Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılması için karar alındığı bildirildi.

Donbass’ta ülkenin her iki yönetimin halk konseylerinden yapılan açıklamada, her iki bölgenin Rusya Federasyonu’na katılması için 23 Eylül’den 27 Eylül’e kadar halk oylaması yapılacağı ifade edildi.

Ukrayna’da Rus ordusunun kontrolü altındaki Kherson bölgesinde de 23-27 Eylül’de bölgenin Rusya’ya katılması için referandum yapılacağını açıkladı. Zaporijya bölgesinde de sözde yönetim, yakın bir zamanda bölgenin Rusya’ya katılması için referandum düzenlenebileceğini duyurdu.

Moskova Borsası (MOEX), Donetsk’te referandum haberi sonrası yüzde 10,61 değer kaybıyla 2.171 puana düşerken, dolar bazlı RTS endeksi ise yüzde 10,3 kayıpla 1.139 puana geriledi.

Putin, Rus gübresinin Avrupa limanlarında bekletilmesine tepki gösterdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gübresinin yoksul ülkelere sevk edilmek yerine Avrupa limanlarında bekletilmesine tepki göstererek, “300 bin ton Rus gübresinin, ihtiyaç duyan ülkelere ücretsiz sevk edilmesine yönelik teklifimize cevap dahi verilmemesi hayasızlığın zirvesidir.” dedi.

Putin, başkent Moskova’da Kremlin Sarayı’nda, 24 ülkenin büyükelçisinin güven mektubunu aldığı törende açıklamalarda bulundu.

Uluslararası ilişkilerin kökten bir değişim sürecine girdiğine işaret eden Putin, “Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) Semerkant’taki son zirvesi de dünya siyasetinin çok kutuplu bir dünyaya doğru hareketini doğrulamıştır.” ifadesini kullandı.

Çok kutuplu dünya düzenine yönelik gelişmelerin, bazı ülkelerin direnciyle karşılaştığını anlatan Putin, “Çok kutupluluğa yönelik süreç, maalesef, dünyadaki egemen konumunu ve Latin Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’daki her şeyi kontrol etmek isteyenlerin direnciyle karşılaşmıştır. Bu egemen güçler uzun süredir oldukça iyi durumdaydılar ancak bu sonsuza kadar süremez.” dedi.

Putin, yaptırımların gelişmekte olan ve yoksul ülkeleri de etkilediğini belirterek, “Batılı ülkelerin Rusya’nın enerji, gıda ve gübre ürünlerine yaptırımlarından en çok bu ülkeler etkileniyor. 300 bin ton Rus gübresinin, ihtiyaç duyan ülkelere ücretsiz sevk edilmesine yönelik teklifimize cevap dahi verilmemesi hayasızlığın zirvesidir.” diye konuştu.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünün (KGAÖ), Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalar nedeniyle çeşitli adımlar attığını aktaran Putin, “Bize yakın olan devletler arasındaki herhangi bir çatışma durumundan ciddi olarak endişe duyuyoruz. Herkesi itidal göstermeye, ateşkese harfiyen uymaya ve Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin bildirilerine uymaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya, EURO 2024’te yer alamayacak

UEFA, Rusya’nın 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan (EURO 2024) men edildiğini duyurdu.

UEFA’dan yapılan açıklamada, Hırvatistan’ın Hvar Adası’nda gerçekleştirilen İcra Kurulu toplantısının ardından EURO 2024’ün yol haritası ve eleme kuraları prosedürlerine ilişkin bazı kararlar alındığı belirtildi.

Buna göre, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle, UEFA İcra Kurulu’nun 28 Şubat’ta tüm Rus takımlarının uluslararası müsabakalardan men edilmesine yönelik aldığı kararın 15 Temmuz’da Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından onaylandığı hatırlatılarak, Rusya’nın eleme kuralarına katılamayacağı vurgulandı.

EURO 2024’e ev sahipliği yapacak Almanya ise turnuvaya doğrudan katılacağı için 9 Ekim’de Frankfurt’ta düzenlenecek eleme kuralarında yer almayacak.

Rusya’da bütçenin gelecek yıl 3 trilyon ruble açık vermesi bekleniyor

Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin, bütçe açığının 2023’te 3 trilyon ruble (yaklaşık 50 milyar dolar) ile GSYH’nin yüzde 2’si seviyesinde gerçekleşmesinin planlandığını açıkladı.

Mishustin, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, Rus federal bütçesinin 2023 ila 2025 yıllarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek yıl bütçe gelirlerinin 26 trilyon ruble seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini aktaran Mishustin, “Bütçe açığı da GSYH’nin yüzde 2’sine denk gelen 3 trilyon ruble düzeyinde gerçekleşecek. Açığı önemli oranda borçlanmayla kapatmayı planlıyoruz.” dedi.

Mishustin, bütçe açığının 2024’te GSYH’nin yüzde 1,4, 2025’te ise yüzde 0,7 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini kaydetti.

Rusya’da seferberlikten kaçmanın cezası artırıldı

Rusya’da askeri seferberlik görevinden kaçanlar için hapis cezasının artırılmasına yönelik yasa tasarısı, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’dan geçti.

Tasarıya göre, düşman ordusuna gönüllü teslim olan askerlere 10 yıl, savaş zamanı yağma yapanlara 15 yıl hapis cezası verilebilecek. Seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.

Rus ordusunda görev yapan yabancıların Rusya vatandaşlığı alması kolaylaştırıldı

Rusya’da orduda görev yapacak yabancı ülke vatandaşlarının, Rus vatandaşlığına alınma süreçlerinin kolaylaştırılmasına yönelik yasa tasarısı ülke parlamentosunun alt kanadı Duma’dan geçti.

Tasarıya göre, Rus ordusunda 1 yıldan fazla sözleşmeli olarak görev yapan yabancı ülke vatandaşlarının Rus vatandaşlığı alma süreçleri kolaylaştırılacak.

Mevcut kanunda yabancıların Rus vatandaşlığı alması için Rus ordusunda 3 yıl görev yapmaları gerekiyordu.

Rusya Dışişleri, Türkiye’nin ŞİÖ üyeliğini değerlendirdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile ilişkilerden sorumlu özel temsilcisi Bakhtiyer Khakimov, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Türkiye’nin birliğe üyelik başvurusunu gelir gelmez değerlendireceğini belirtirken, ancak üyelik sürecinde dikkat edilecek bazı hususlar olduğunun da altını çizdi.

ŞİÖ üyeliği için örgütün tüzüğünde belirlenen bazı şartlar olduğuna değinen büyükelçi, bu şartlar arasında örgüte üye olmak isteyenlerin Avrasya bölgesine ait olması, ŞİÖ’ya üye ülkelerle aktif diplomatik, ticari ve ekonomik ilişkileri yürütmesi  ve kültürel bağları aktif olarak sürdürmesi şartının yer olduğuna vurgu yaparak, “Aynı zamanda hiçbir üye ülke ile herhangi bir çatışma yaşamaması, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yaptırımlarını kabul etmemesi ve ŞİÖ üyelerine karşı düşmanca veya yönlendirilen faaliyetlere karşı durması gerekiyor. Ancak halihazırda Türkiye’nin Rusya’yı bir numaralı düşman ilan eden NATO’nun üyesi olduğunu unutmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden MIR kartı açıklaması

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, yaz aylarında Rus turistler için büyük bir kolaylık olan MIR kartlarının kullanımında bazı Türk bankalarının getirdiği kısıtlamalarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ruslara Türkiye’yi ziyaret ederken yanlarında yeterince nakit bulundurmalarını tavsiye eden Ankara Büyükelçiliği, açıklamasında, “Türkiye’deki bazı banka ve ticari kurumlarda Rus ödeme sistemi MIR hizmetlerinde çok sayıda sorunla bağlantılı olarak, Rus vatandaşlarının Rus ödeme sistemiyle etkileşimi reddetmeyen bankaları tercih etmesini veya yanlarına nakit döviz almalarını şiddetle tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

PepsiCo, Rusya’daki gazlı içecek üretimine son verdi

Dünyaca ünlü Amerikan gazlı içecek şirketi PepsiCo, Rusya’daki fabrikalarında Pepsi, 7UP ve Mountain Dew içeceklerinin yanı sıra Mirinda’nın üretimini tamamen durdurduğunu bildirdi.

 Uluslararası haber ajansı Reuters’a açıklama yapan PepsiCo, “Rusya’da gazlı içecek yapımında kullanılan tüm konsantreler tükendi ve üretim durdu” ifadelerini kullandı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusuna karşı kullanmak üzere Batı’nın Ukrayna’ya gönderdiği silahların incelenerek hızlı ve verimli bir şekilde Rus silahlarının geliştirilmesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, New York’ta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin tahıl koridoru anlaşmasındaki çabalarını övdü.
Polonya İçişleri Bakanlığı, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle gündeme gelen Zaporijya Nükleer Santrali’nden kaynaklanabilecek risklere önlem almak amacıyla potasyum iyodür tabletlerin dağıtıldığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 10 yıl süreye sahip pasaport başvurularındaki sorunların çözüldüğünü belirtirken, başvuruların yeniden başladığını duyurdu.

Rusya’nın en büyük araştırma şirketlerinden olan VTSIOM tarafından düzenlenen anketler, son günlerde Avrupa ülkelerinin vize kısıtlaması uyguladığı Rus vatandaşlarının yüzde 77’sinin son beş yılda yurtdışına bile çıkmadığını gösterdi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşlar için getirilen geçici kısıtlamanın 28 Eylül’e kadar uzatıldığını duyurdu. Sözü edilen havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronej, Gelencik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-na-Donu, Simferopol ve Elista havalimanları yer alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img