spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiReshetnikov, Rusya’nın paralel ithalat hacimlerini açıkladı

Reshetnikov, Rusya’nın paralel ithalat hacimlerini açıkladı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, mayıs ayından itibaren paralel ithalat yoluyla Rusya’ya 9 milyar doların üzerinde 1,3 milyon tondan fazla ürün sevkiyatı gerçekleştiğini söyledi.

Gazetecilere konuşan Reshetnikov, üçüncü çeyrekte Rusya’nın ithalatının tüketici taleplerindeki toparlanmaya da katkı sağladığını belirtirken, “Paralel ithalat serbestisi çok yerinde bir karar. Kararın alındığı zamandan bu zamana kadar 9,3 milyar dolar değerinde 1,3 milyon tondan fazla ürün ithal edildi. Bu durum, özellikle ev aletleri ve ev kimyasalları gibi gıda dışı pazarlarda tüketici talebinin desteklenmesine yardımcı oldu” diye konuştu.

Bakan, Rusya’da tüketici talebinin 2022 yılının ikinci çeyreğinde dibe vurduğunu itiraf ederken, ancak şimdi giderek toparlanmaya başladığını, aynı zamanda hükümetin öncelikli eylem planının, talebi desteklemek ve istihdamı sabitlemek olduğunun altını çizdi.

Devlet desteklerinin işletmelere yönelik geniş bir imtiyazlı kredi programları paketi içerdiğini kaydeden Ekonomik Kalkınma Bakanı, aynı zamanda kurumsal kredilerin faiz oranının düşürülmesi sayesinde piyasa kredileri yoluyla yapılacağını dile getirdi.

“Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı, işletmelere uygun faizle kredi desteği için atılmış bir adımdır” diyen Reshetnikov, hükümetin giderek kredi sübvansiyonlarından uzaklaşacağının sinyalini verdi.

Yakın zamanda İzvestia gazetesine konuşan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, ülkeye mal sevkiyatı yapmayan yabancı markaların ürünlerinin paralel ithalat mekanizması yoluyla Rusya’ya sevkiyat hacimlerinin beklenenden daha fazla olacağını söylerken, daha önceki 16 milyar dolarlık tahminlerini bu yıl için en az 20 milyar dolara yükselttiklerini vurgulamıştı.

Rusya Federal Gümrük Servisi’ne göre, 17 Mayıs’tan bu yana geçen üç buçuk ayda Paralel ithalat yoluyla yaklaşık 9,4 milyar dolar değerinde ürün ithal ettiklerine işaret eden Sanayi ve Ticaret Bakanı, “Sadece ağustos ayında 3,1 milyar dolara ulaştık. Bu nedenle, tahminimizi biraz değiştirdik ve şimdi paralel ithalat yoluyla yıl sonunda 20 milyar dolardan az olmayacak miktarda ürün ithalatı bekliyoruz” diye konuştu.

Eylül ayı başında açıklamalarda bulunan Manturov, paralel ithalat mekanizmasının 2023 yılının tamamı için uzatıldığını duyurmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img