spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiPutin: Rusya pazarından ayrılanların yerini yerli üreticiler almalı

Putin: Rusya pazarından ayrılanların yerini yerli üreticiler almalı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya pazarını terk eden yabancıların elbet bir gün Rusya’ya döneceğini belirtirken, “O zamana kadar tüm yerli üreticilerin oluşan boşlukları doldurması gerekiyor” diye konuştu.

İleri mühendislik okullarının temsilcileri ve başarılı öğrencilerinin yer aldığı toplantıda konuşan Putin, Rusya pazarından faaliyetlerini son vererek ayrılan yabancı ortakların bir gün geri döneceğine emin olduğunu söylerken, onların döneceği zamana kadar yerli üretici ve markaların pazarı işgal etmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya ekonomisinin ithal ikamesine daha hızlı geçişini sağlamanın büyük önem taşıdığına işaret eden Rus lider, bu sürecin teknolojik gelişmelere de dayandığının altını çizerek,” Her şeyin temelinde Rusya’nın kendi gelişimi yatıyor. Üretimin her ayağında yerlileşmek için çaba göstermeli, bunu bir an önce yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

İlkbahar aylarında konuşan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, ülkede daha önce Boeing’e rakip olarak lanse edilen orta mesafeli yolcu uçağı olan MS-21’i yapımı için gerekli ithal parçaların sevkiyatının yasaklanması nedeniyle üretemediğini açıklamıştı.

Federal TV kanalı Rossiya 24’e konuşan Manturov, yabancı parça üreticilerinin Rus yerli uçağı MS-21 üretimi için gerekli bileşenleri tedarik etmeyi reddettiğini vurgularken, “Geniş uluslararası işbirliğimiz çerçevesinde daha önce ön ödemeyle verdiğimiz siparişler dahi gönderilmiyor. Yabancı ortaklar işbirliğini reddetme nedenini açıklamayı da reddediyor” diye konuştu.

Bununla birlikte Rusya Tarım Bakanlığı’na bağlı ziraat bankası Rosselkhozbank tarafından yapılan açıklamada, Rusların satın aldığı peynirlerin üçte ikisinin yerli ürünler olduğu belirtildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img