spot_img
18.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiÇin'den Rusya'ya akıllı telefon ihracatında rekor artış

Çin’den Rusya’ya akıllı telefon ihracatında rekor artış

Batı yaptırımları nedeniyle Apple ve Samsung gibi büyük markaların resmi olarak akıllı telefon tedariklerini durdurduğu Rusya’nın Çin’den telefon ithalatı rekora koşuyor.

RBK’nın Çin Gümrük Dairesi verilerine dayandırdığı haberine göre, Çin’den Rusya’ya yapılan telefon ve akıllı telefon ihracatı ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 artarak 421 milyon dolara ulaşırken, temmuz ayına kıyasla ağustos ayında yapılan ihracatın yüzde 35 oranında arttığına dikkat çekildi.

Ocak ayındaki 657,6 milyon dolarlık rekoru geçmediğine vurgu yapılan açıklamada, öte yandan akıllı telefon ihracatında yıllık sonuçların rekor olması bekleniyor.

RBK, Çin’in ocak ve şubat aylarındaki cihaz ihracatının 2021 rakamlarına göre yüzde 50,5 daha yüksek olduğunu hatırlatırken, bu rakamın mart ayında 213 milyon dolara, mayıs ayında ise 151,4 milyon dolara gerilediğini ekledi.

Çin’den Rusya’ya yapılan akıllı telefon sevkiyatları daha sonra artmaya başlarken, Çinli akıllı telefon markası Realme, daha önce Rusya pazarında ilk üçte yer alan Apple’ı geride bırakarak dördüncü sıraya düşürdü.

Tüketici harcamaları konusunda araştırmalarıyla bilinen analitik merkezi Check Index, bu yıl ve geçen yılın 1-20 Ağustos tarihleri arasındaki verileri karşılaştırarak yaptığı araştırmalarda, Rusların akıllı telefonlara yaptığı ortalama harcamanın geçen yıla göre yüzde 7 daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Şirket, elektronik ürünlere yönelik taleplerin halen düzensiz olmakla birlikte internet üzerinden istikrarlı bir artış kaydedildiğini de ekledi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img