spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'nın Ankara Büyükelçiliği’nden MIR kartı açıklaması

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden MIR kartı açıklaması

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, yaz aylarında Rus turistler için büyük bir kolaylık olan MIR kartlarının kullanımında bazı Türk bankalarının getirdiği kısıtlamalarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ruslara Türkiye’yi ziyaret ederken yanlarında yeterince nakit bulundurmalarını tavsiye eden Ankara Büyükelçiliği, açıklamasında, “Türkiye’deki bazı banka ve ticari kurumlarda Rus ödeme sistemi MIR hizmetlerinde çok sayıda sorunla bağlantılı olarak, Rus vatandaşlarının Rus ödeme sistemiyle etkileşimi reddetmeyen bankaları tercih etmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Ziraat Bankası dahil olmak üzere diğer kamu bankalarının ATM’leri ve ortak mağazalarında MIR kartı kabul edilmekte, ancak altyapı sorunları nedeniyle maalesef deneme yanılma yoluyla işlemler gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda Rus turistlere ve genel olarak Türkiye’yi ziyaret edeceklere günlük harcamaları için yanlarında yeterli nakit para bulundurmalarını öneriyoruz” ifadelerine yer verdi.

ABD ve İngiltere’nin yaptırım baskısı nedeniyle Türkiye İş Bankası ve DenizBank, Rus ödeme sistemi MIR ile yapılan işlemleri sonlandırdığını duyururken, bir gün önce Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, MIR kartlarına hizmet verip vermeyeceğine bankaların kendilerinin karar verebileceği vurgulanmıştı.

19 Eylül’de açıklama yapan Türkiye İş Bankası, MIR ödemelerini durdurduklarını ve ABD Hazine Bakanlığı’nın yeni yaptırımlarını değerlendirdiklerini duyurdu.

Banka ayrıca ulusal ve uluslararası hukuka, düzenlemelere ve ticari iş kurallarına uygun davranma konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Denizbank ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Şu anda MIR kartlarına hizmet veremiyoruz” derken, bankanın “uluslararası yaptırım düzenlemelerine uygun hareket ettiği” ifade edildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img