spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'da seferberlikten kaçmanın cezası artırıldı

Rusya’da seferberlikten kaçmanın cezası artırıldı

Rusya’da askeri seferberlik görevinden kaçanlar için hapis cezasının artırılmasına yönelik yasa tasarısı, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’dan geçti.

Duma’da bugün kabul edilen yasa tasarısıyla Rusya’daki askeri ceza kanununda çeşitli değişiklikler yapılırken, tasarıya göre, düşman ordusuna gönüllü teslim olan askerlere 10 yıl, savaş zamanı yağma yapanlara 15 yıl hapis cezası verilebilecek. Seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun Ukrayna’da tam kapasite değil, sadece sözleşmeli askerleri kullanarak askeri operasyon yürüttüğünü söylemiş, ordunun tamamının Ukrayna’da yer almadığını ifade etmişti.

Putin, mayıs ayı sonunda sözleşmeli askerlik hizmeti için daha önce belirlenen yaş sınırını kaldıran federal yasayı imzalamıştı.

Kremlin resmi internet sayfasında yayımlanan ve yürürlüğe giren belgede, Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne sözleşmeli askerlik için yapılan başvurularda yaş sınırının önce 18-40 yaş arası, yabancılar için sözleşmeli askerlik yaşının 18-30 yaş arası olduğu hatırlatılırken, imzalanan kararname sonrası daha önce belirlenen yaş sınırının kaldırıldığı açıklandı.

Yakın zamanda Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna’daki askeri operasyon nedeniyle Rusya’da herhangi bir federal veya bölgesel sıkıyönetim ilanı planlarının olmadığını söylerken, askeri seferberlik konusunun ülke gündeminde yer almadığını söylemişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img