spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya Dışişleri, Türkiye’nin ŞİÖ üyeliğini değerlendirdi

Rusya Dışişleri, Türkiye’nin ŞİÖ üyeliğini değerlendirdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile ilişkilerden sorumlu özel temsilcisi Bakhtiyer Khakimov, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Türkiye’nin birliğe üyelik başvurusunu gelir gelmez değerlendireceğini belirtirken, ancak üyelik sürecinde dikkat edilecek bazı hususlar olduğunun da altını çizdi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Khakimov, daha önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ankara’nın hedefi ŞİÖ’ye üyelik” açıklamalarını değerlendirdi.

Türkiye’nin uzun süredir ŞİÖ’nün tüm pratik çalışmalarına diyalog ortağı olarak katıldığına vurgu yapan Khakimov,” Türkiye’den üyelik için başvuru gelirse, hiç vakit kaybetmeden dikkatle değerlendirilecektir. Ancak şu an herhangi bir başvuru yok” diye konuştu.

ŞİÖ üyeliği için örgütün tüzüğünde belirlenen bazı şartlar olduğuna değinen büyükelçi, bu şartlar arasında örgüte üye olmak isteyenlerin Avrasya bölgesine ait olması, ŞİÖ’ya üye ülkelerle aktif diplomatik, ticari ve ekonomik ilişkileri yürütmesi  ve kültürel bağları aktif olarak sürdürmesi şartının yer olduğuna vurgu yaparak, “Aynı zamanda hiçbir üye ülke ile herhangi bir çatışma yaşamaması, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yaptırımlarını kabul etmemesi ve ŞİÖ üyelerine karşı düşmanca veya yönlendirilen faaliyetlere karşı durması gerekiyor. Ancak halihazırda Türkiye’nin Rusya’yı bir numaralı düşman ilan eden NATO’nun üyesi olduğunu unutmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Khakimov, Türkiye ile ŞİÖ’yü birbirine bağlayan birçok olumlu yönlerin olduğunu doğrularken, başvurusu halinde tüm bu faktörlerin dikkatle inceleneceğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img