spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMIR kartıyla çalışan bazı Türk bankaları ABD baskılarına yenildi

MIR kartıyla çalışan bazı Türk bankaları ABD baskılarına yenildi

İş Bankası ve Denizbank’ın ABD’nin geçen hafta Rusya’ya yönelik yaptırımlar kapsamını Rus ödeme sistemi MIR’i de içine alacak şekilde genişleteceği uyarısı üzerine MIR kredi kartı ile işlemleri durdururken, Türkiye’deki turistler, daha önce MIR kartı kabul eden ATM ve mağazaların Rus kartlarını reddetmeye başladığından şikayetçi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından internet sitesinde paylaşılan haberde, son zamanlarda bazı Türk bankalarının şu anda MIR ödeme sistemiyle çalışmayı kısıtladığı belirtilirken, birlik açıklamasında, “MIR kartlarına Türkiye’de hizmet verilmesinde yaşanan güçlükler nedeniyle turistler, yaptırım listesinde yer almayan Rus bankalarının kartlarına umut bağladı. Ancak görünen o ki sorun bundan daha büyük” ifadelerine yer verdi.

ATOR’a konuşan seyahat şirketi Tulpar Travel’ın başkanı Sunay Sertel, Antalya havalimanı terminalinde geçtiğimiz pazar günü itibariyle MIR kartlarına hizmet veren tek bankamatik kaldığını belirtirken, “O da Halkbank ATM’si. Ancak tek olduğu için uzun kuyruklar var. Turistlerin nakit para çekme imkânı veren bir ATM araması ve kuyruklarda beklemesi nedeniyle havalimanından transferler de gecikmeye başladı. Aynı zamanda Terminal 2’deki bazı mağazalar, daha önce kabul ettikleri Tinkoff Bank’a ait MIR logolu kredi kartlarını da reddediyor. Terminal 1’de ise bu sorun yok. Her şey eskisi gibi çalışıyor. Yani sistem karmaşık bir hal aldı” diye konuştu.

Antalya’daki bankamatik ve mağazaların bu haftadan beri yaptırımlar dahilinde olmayan Tinkoff Bank müşterilerinin kartlarını da kabul etmediğini vurgulayan Sertel, şu an MIR kartları ile çalışan iki Türk bankası kaldığını doğruladı.

“Ziraat Bankası ve Halkbank, hem ATM’lerinde hem de ortak mağazalardaki pos cihazlarında MIR kartlarını kabul etmeye devam ediyor” diyen uzman, öte yandan bu bankalarda bile Sberbank müşterilerinin sorunlar yaşadığını ifade etti.

Sertel’in sözleri, Antalya’yı ziyaret eden Rus turistler tarafından da doğrulanırken, onlara göre Denizbank ve İş Bankası ile çalışan mağazalarda MIR kartları artık kabul edilmiyor.

Ziraat Bankası’na ait pos cihazlarında ise az da olsa istikrar olduğuna işaret eden uzmanlar, tüm bu karmaşıklığın aynı zamanda sistemlerin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili arızalara bağlanabileceğini aktardı.

Rusya ne diyor?

MIR ödeme sisteminin operatörlüğünü yapan ve Rusya Merkez Bankasına bağlı Ulusal Kartla Ödeme Sistemi (NSPK) tarafından yapılan açıklamada, ABD tarafından yaptırım uygulanan Sberbank, Gazprombank ve VTB ile Türkiye’de sorun yaşandığı teyit edilirken, “Yabancı ortaklar, MIR kartlarını kabul etmek için altyapısını açmaya kendileri karar verirler. MIR’in belirli bir ülkede kabul edilmesi ve hizmet verilmesi, kredi kuruluşlarının kendi tutum ve kararlarına bağlıdır. MIR kartlarının kabulünü sağlayan bazı Türk bankaları, yaptırım uygulanan Rus bankalarının kart işlemlerini cihazlarında kabul etmeyebilir” ifadeleri kullanıldı.

15 Eylül’de NSPK Başkanı Vladimir Komlev, MIR kartlarının Türkiye’de kullanılmasında herhangi bir kısıtlama olmadığını belirtirken, “MIR kredi kartları Türkiye’de eskisi gibi çalışmaya devam ediyor, endişelenmeye gerek yok. Kartların kabul edildiği her yerde geçerli. Bazı sorunlar belirli noktalarda olabilir ancak bunlar istisnai” diye konuştu.

Son zamanlarda MIR kartının Türkiye’de kullanımında bazı sıkıntılar yaşandığına dair turistlerden gelen şikayetlerin kendilerine de ulaştığını söyleyen Komlev, durumu incelediklerini ve hemen Türk ortaklarıyla temasa geçtiklerini belirtirken, MIR ile çalışan tüm Türk bankalarının endişelenecek bir neden olmadığını teyit ettiğini, çalışmaların eskisi gibi devam ettiğini sözlerine ekledi.

“Türkiye’de halihazırda birçok ortağımız var” diyen Komlev, özellike mali açıdan ABD’ye ve Avrupa’ya çok fazla bağlı olan bazı Türk bankalarının daha önce Batı tarafından yaptırım uygulanan Rus bankalarının kredi kartlarını kabul etmeye hazır olmadığını, ancak bu bankaların sayılı olduğunu vurguladı.

19 Eylül’de açıklama yapan Türkiye İş Bankası, MIR ödemelerini durdurduklarını ve ABD Hazine Bakanlığı’nın yeni yaptırımlarını değerlendirdiklerini duyurdu.

Banka ayrıca ulusal ve uluslararası hukuka, düzenlemelere ve ticari iş kurallarına uygun davranma konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Denizbank ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Şu anda MIR kartlarına hizmet veremiyoruz” derken, bankanın “uluslararası yaptırım düzenlemelerine uygun hareket ettiği” ifade edildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img