spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelDışişleri Bakanlığı, 10 yıllık pasaport başvurularını yeniden kabul etmeye başladı

Dışişleri Bakanlığı, 10 yıllık pasaport başvurularını yeniden kabul etmeye başladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 10 yıl süreye sahip pasaport başvurularındaki sorunların çözüldüğünü belirtirken, başvuruların yeniden başladığını duyurdu.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi tarafından yapılan açıklamada, 20 Eylül itibariyle 10 yıl geçerlilik süresi olan yeni nesil pasaport çıkarmak için belgelerin kabulüne yeniden başlandığı belirtildi.

Bakanlık, daha önce 10 yıllık pasaport başvuru süreçlerini teknik sorunlar nedeniyle askıya almış, sadece 5 yıllık pasaport başvurularının kabul edilebildiğini aktarmıştı.

Teknik sorunun tam olarak ne olduğuna dair net bilgi verilmezken, Rus basınında yer alan haberlerde yeni nesil pasaportlar için gerekli çiplerin tedarik sıkıntısına vurgu yapılmıştı.

Haziran ayında Uluslararası finans dergisi Forbes, Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı’nın daha önce açıkladığı elektronik pasaport projesini belirsiz bir süre için askıya aldığını yazdı.

Yurt içinde kullanılan ve kimlik niteliği taşıyan geleneksel pasaportların yerini alması planlanan elektronik pasaport projesinin oluşturulmasında rol alan kaynaklara atıfta bulunan Forbes, dijital pasaportun vatandaşlara maliyetinin bin rubleye ulaştığını, kağıt formatta hazırlanan pasaportların ise 300 rubleye mal olduğunu aktarırken, iddiaya göre projenin askıya alınmasındaki en önemli nedenlerden biri olarak elektronik pasaportun yüksek maliyeti olduğunu vurguladı.

Forbes, yüksek maliyetin toplumda tepkiye neden olabileceğinden korkan yetkililerin elektronik pasaport projesinin dondurulması kararındaki diğer nedenin pandemiyle birlikte başlayan ve yaptırımlar sonrası doruğa ulaşan mikroçip sıkıntısı olduğunu bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img