spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAlman gaz şirketlerinden Rus gazı için yeni teklif geldi

Alman gaz şirketlerinden Rus gazı için yeni teklif geldi

Uluslararası haber ajansı Reuters, Almanya’daki doğalgaz dağıtım şirketlerinin Rusya tarafından durdurulan Kuzey Akım 1 üzerinden gaz tedariki için 2 Eylül’den bu yana ilk kez teklif verdiğini bildirdi.

Doğalgaz boru hattının kapatılmasında bu yana Almanya’dan gelen ilk gaz siparişi olduğuna dikkat çekilen haberde, doğalgaz tekliflerinin yalnızca talep olduğu vurgulanırken, Rusya’dan gaz tedariklerinin yeniden başladığı anlamına gelmediği de aktarıldı.

Reuters, Nord Stream 1 (Kuzey Akım) Doğalgaz Boru Hattı resmi internet sitesinde yer alan verilere göre, 19 Eylül itibariyle Alman gaz dağıtım şirketlerinin Doğu Almanya’daki OPAL gaz boru hattına Kuzey Akım üzerinden 3 milyon 653 bin kWh gaz talebinde bulunduğunu iletirken, yine Kuzey Akım’a bağlı NEL gaz boru hattı üzerinden gaz talepleri 14 milyon 292 bin kWh olarak kaydedildi.

Rus enerji şirketi Gazprom, 2 Eylül’de, Kuzey Akım boru hattından doğalgaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu açıklamıştı.

Rusya, Avrupa’ya yönelik doğalgaz sevkiyatındaki sorunların yaptırımlar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer ise Rusya’nın enerji kaynaklarını bir silah olarak kullandığını iddia ediyor.

Yakın zamanda uluslararası finans, ekonomi verisi ve haber platformlarından ABD’li haber ajansı Bloomberg, Rusya’nın kendi ulusal ekonomisi için olumsuz sonuçlar doğurmadan Avrupa Birliği’ne (AB) doğalgaz ihracatını en az bir yıl durdurabilme imkanına sahip olduğunu yazdı.

Bloomberg’e açıklama yapan İngiliz şirketi Capital Economics’in Rusya uzmanı Liam Peach, petrol fiyatları ve enerjideki ihracat seviyelerinin mevcut yüksek seviyelerde kaldığı sürece, Rusya’nın AB’ye bir yıl boyunca doğalgaz sevkiyatı yapmamasına rağmen ekonomik olarak etkilenmeyeceğini söyledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img