spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiParalel ithalat yoluyla Rusya'ya gelen mal hacminde artış sürüyor

Paralel ithalat yoluyla Rusya’ya gelen mal hacminde artış sürüyor

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS), hükümet kararıyla yürürlüğe giren paralel ithalat serbestisi kapsamında ithal edilen mal hacmindeki artışın sürdüğünü bildirdi.

FTS basın servisi tarafından yapılan açıklamada, gümrüklerde paralel ithalat mekanizması kapsamında Rusya’ya ithal edilen ürün hacimlerinde aylık ortalama artışın yüzde 18’e ulaştığı belirtilirken, “İstatistiksel değerlerde yüzde 20 artışın kaydedildiği ağustos ayında paralel ithalat serbestisi kapsamında ülkeye 383 bin ton çeşitli ürün getirilmiş, mekanizmanın başladığı mayıs ayından bu yana ithalat hacmi 1,3 milyon tonu geçmiştir” ifadelerine yer verildi.

Gümrük Servisi, paralel ithalat mekanizmasının yurtdışında taklit veya sahte ürün sevkiyatlarındaki artışa etki etmediğini de vurguladı.

Rusya paralel ithalatı sevdi

7 Eylül’de konuşan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, paralel ithalat mekanizmasının 2023’e kadar uzatılacağını duyurmuştu.

Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’nda konuşan Manturov, böyle bir kararın şimdiden hazırlandığını vurgularken, “Bu karar hazırlandı ve paralel ithalat serbestisi 2023 yılının sonuna kadar uzatılacak. Bu mekanizma bizim için özellikle önemli ürün kategorilerinde etkili bir erişim kanalı niteliğinde” diye konuştu.

Mayıs ayı başlarında Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, paralel ithalat için kullanılabilecek 50’den fazla mal kategorisinin bir listesini yayınlarken, şimdiye kadar bu mekanizma üzerinden yapılan ithalat hacminin 5 milyar dolara yaklaştığı tahmin ediliyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ise hükümet tarafından onaylanarak yürürlüğe giren paralel ithalatın enflasyonu düşürebilecek bir etkiye sahip olduğunu aktardı.

Nabiullina, paralel ithalatın dezenflasyonist bir etkisi olacağını vurgularken, “Paralel ithalatın enflasyon üzerindeki etkisini bazı uzmanlara kıyasla biz biraz farklı görüyoruz. Aksine, paralel ithalatın enflasyonu düşürücü bir etkisi olacağına inanıyoruz. Çünkü Rusya’da piyasada mal arzı artacak ve bu nedenle de dezenflasyonist bir etki daha olası olacak” diye konuştu.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, yeni gerçeklikte, paralel ithalatın ülkede kesinlikle arzı artırdığına inandıklarını vurgularken, arzdaki artış sayesinde enflasyona olumlu etkisi olacağını söyledi.

Mayıs ayı başlarında Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, paralel ithalat için kullanılabilecek 50’den fazla mal kategorisinin listesini yayınlamıştı.

İçinde bitkilerden ilaca, sabundan silaha kadar çeşitli öğeleri bulunduran paralel ithalat listesinde Panasonic, Apple, Intel, Samsung, Dyson, Electrolux, GoPro, Asus, JBL, Logitech ve daha birçok markanın ürünleri de yer alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img