spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 15 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 15 Eylül 2022

Dün, 15 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin: Tek kutuplu bir dünya yaratma girişimleri çirkin bir şekil aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tek kutuplu dünya yaratma girişimlerinin son zamanlarda giderek çok çirkin bir şekil aldığını belirterek, “Dünyadaki devletlerin ezici çoğunluğu için kesinlikle kabul edilemez bir hal aldı” diye konuştu.

Pandeminin başlangıcından bu yana son üç yıldır ilk kez yurtdışı ziyareti gerçekleştiren Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Özbekistan’ın başkenti Semerkant’ta düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’nde bir araya gelen Putin, Rusya’nın Çin’in Ukrayna krizindeki dengeli tutumunu takdir ettiğini vurgularken, bu konudaki endişelerini de anladığını söyledi.

Görüşmeler sırasında Moskova’nın tutumunu ayrıntılı olarak açıklayacağını kaydeden Rus lider, “Çinli dostlarımızın Ukrayna kriziyle ilgili dengeli tutumunu çok takdir ediyoruz. Bu konudaki sorularınızı ve endişelerinizi anlıyoruz. Bugünkü toplantıda elbette, bu konudaki tutumumuzu ayrıntılı olarak açıklayacağız. Bunu daha öncede konuşmuştuk” ifadelerini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Şi, temel çıkarlarda Rusya’ya desteğe hazır olduklarını söyledi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Çin’in “iki ülkenin temel çıkarlarını ilgilendiren konularda karşılıklı güçlü destek sağlamaya hazır olduğu” mesajını verdi.

Putin, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Özbekistan’ın Semerkant kentinde yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi öncesinde görüştü.

ABD ve Avrupa Birliği’ni (AB) tutarsızlıkla suçlayan Rus lider, “Batılı ülkeler kendi sözlerinin efendisi.  İstediklerinde veriyor, istediklerinde ger alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin, Reisi ile görüşmesinin başlangıcında yaptığı konuşmada, Rusya ile İran arasındaki ilişkilerin her yönde geliştiğini belirtti.

İran’ın ŞİÖ’nün tam üyesi olmasını sağlamak için her şeyi yaptıklarına dikkati çeken Putin, diğer ortakların da İran’ın başvurusunu desteklediğini kaydetti.

Putin, “Geriye son formalite kalıyor, aslında bu sadece bir formalitedir ve İran zaten bu ciddi, büyük ve yetkili uluslararası örgüte katılıyor. Bundan çok mutluyuz.” diye konuştu.

ABD, MIR kartı kabul eden Türk bankalarına baskı yapmak istiyor

Londra merkezli uluslararası iş gazetesi Financial Times, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Ankara’nın Moskova’ya ‘yaptırımları atlatmasına’ yardım etmemesi için Türk finans sektörüne baskı yapmayı planladığını yazdı.

Kaynaklara atıfta bulunarak paylaştığı haberinde, ABD ve AB’nin özellikle Rusya’nın geliştirdiği MIR ödeme sistemine bağlanan Türk bankalarına baskıyı artırmayı planladığını belirten Financial Times, ABD’nin Rus ödeme sistemi MIR’e entegre olan Türk bankalarına odaklanacağını vurguladı.

Türkiye’deki konut alımlarında Ruslar liderliği kaptırmıyor

Türkiye İstatistik Kurumu, yabancılara yapılan konut satışlarının ağustosta yıllık bazda yüzde 10,1 düştüğünü kaydederken, bu dönemde yabancılara konut satışında ilk sırayı bin 238 konutla Rusya vatandaşları aldı.

Temmuzda Rusya vatandaşları Türkiye’den bin 28 konut satın almış, haziranda ise bin 887 konutun sahibi olmuştu.

Mayıs ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den bin 275 konut satın aldı.

Rusya: Batı, Ukrayna tahıllarının yoksul ülkelere gönderildiğine dair tablo yayınlasın

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine, Ukrayna’dan çıkan tahılların yoksul ülkelere teslim edildiğini kanıtlayacak tablo yayınlama çağrısı yaptı.

Gazetecilerin Ukrayna’dan tahıl sevkiyat yapılan ülkelerle ilgili Batı’da ve Rusya’da dile getirilen farklı rakamlara ilişkin sorduğu soru üzerine Zaharova, taşınan bu ürünlerin AB ülkelerine ulaştıktan sonra Batı’nın yoksul diye nitelendirdiği Asya, Afrika ülkelerine yeniden gönderilmesinin mümkün olabileceğine dikkati çekti.

Zakharova, “Öyleyse, Batı için bu uygunsuz durumdan bariz bir çıkış yolu var. Bir tablo yayınlasınlar. Geminin İtalya’ya ulaştığı, İtalya için ne kadar tahıl indirdiği, devamında hangi diğer ülkelere gittiğine dair sıradan bir tablo yapılabilir. Daha kolay ne olabilir?” ifadelerini kullandı.

Zakharova, ayrıca ABD’nin Ukrayna’ya daha uzun menzilli füze sağlaması halinde çatışmanın doğrudan tarafı olacağını söyledi.

ABD ordusunun son birkaç aydır Ukrayna ordusunu karşı saldırıya hazırladığını ABD’li yetkililerin saklamadığını dile getiren Zakharova, “O zaman bir sorum var; Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mi yoksa Ukrayna ve Batı Silahlı Kuvvetleri mi? ABD dahil, Kiev rejimine istihbarat ve saldırı silahları sağladılar. Kusura bakmayın ama bu artık danışmanlık hizmeti değil, bu psikolojik ve manevi destek değil, bu doğrudan katılımdır.” diye konuştu.

Zakharova, “Washington, Kiev’e daha uzun menzilli füzeler sağlamaya karar verirse kırmızı çizgiyi geçecek ve çatışmanın doğrudan tarafı olacak.” ifadesini kullandı.

Novak: AB’ye gaz ihracatımız 50 milyar metreküp düşecek

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, bu yıl Avrupa Birliği’ne (AB) Rus gazı ihracatının 50 milyar metreküp azalacağını bildirdi.

Novak, Avrupalı siyasilerin, enerji krizine ilişkin makul adımlar atmaları gerektiğini belirterek, “Piyasaya nasıl müdahale edeceklerini değil, her şeyden önce orada yaşayan insanları düşünmeliler.” ifadesini kullandı.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aksyutin: Avrupa enerji krizinin asıl kazananı ABD’dir

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oleg Aksyutin, Avrupa’daki doğal gaz krizinin çeşitli avantajları olduğunu belirterek, “Ancak bu avantajlar Avrupalı ülkeler için geçerli değil. Avrupa’daki enerji krizinin asıl kazanını kıtaya sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) sevkiyatını artıran ABD’dir.” dedi.

Rusya’da yıllık enflasyon, düşüşünü sürdürüyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 6 Eylül-12 Eylül 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 14,08’den yüzde 14,06’ya geriledi.

6 Eylül-12 Eylül 2022 haftası içinde sürdüğü gözlemlenen deflasyon oranlarının yüzde 0,03 olarak belirlendiği ifade edilen raporda, 23 Ağustos- 29 Ağustos 2022 haftası için bu oranın yüzde 0,13 olduğu hatırlatıldı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Merkez Bankası, ülkenin uluslararası rezervlerinin 9 Eylül 2022 itibariyle son bir haftada 4,5 milyar dolar gerilediğini bildirdi.

Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft, yılın ilk yarısındaki net karının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 432 milyar rubleye (yaklaşık 7,2 milyar dolar) çıktığını bildirdi.

Mart ayında Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un bu yıl sonuna kadar Rusya pazarına geri dönmeyi beklediği açıklandı.

Rusya’ya karşı yaptırımlara en fazla destek veren Uzak Doğu ülkesi Japonya, ağustos ayında Rusya’dan doğalgaz ithalatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 211,2 oranında artırırken, petrol ithalatını ise aynı döneme kıyasla yıllık bazda yüzde 20,3 oranında azalttı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile Özbekistan’ın Semerkant kentinde yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’nde bir araya geldi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan’ın Semerkant kentinde yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi kapsamında bir araya geldi. Rus lider, daha sonra Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile görüşme gerçekleştirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img