spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemErdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’ndeki temasları kapsamında bir araya geldi.

Beklenen görüşme yaklaşık 40 dakika sürerken, görüşmenin basına açık kısmında konuşan Rus lider, Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Gıda Programı’nın uygulanmasına verdiği katkılarına dikkat çekerken, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı konusunda varılan anlaşmaların uygulanmasındaki emeklerinden dolayı Erdoğan’a teşekkür etti.

Putin, konuşmasında, “Öncelikle gıda programının uygulanmasına ve Ukrayna’dan tahıl ihracatını içeren anlaşmalara yaptığınız katkılar için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Rusya’nın Türkiye’ye gaz arzının dörtte birinin ruble olarak ödeneceğini söyleyen Rus lider, Moskova’nın ayrıca Türkiye’ye her alanda ihracatı artırmaya hazır olduğunu vurguladı.

Tahıl ihracatımızı Türkiye üzerinden yapabiliriz

Rusya’nın önemli ölçüde tarım ürünü satışı yaptığını hatırlatan Rusya Devlet Başkanı, “Türkiye’nin lojistik konusunda güvenilir bir ortak olduğunu ve kendi toprakları üzerinden tüm ülkelere güvenilir ürün sevkiyatını sağlayabileceğini göz önünde bulunduran üreticilerimiz, tahıl ürünlerimizi Türkiye üzerinden de ihraç edebileceklerini vurguluyor. Tahıl sevkiyatlarımızı Türkiye üzerinden Asya ülkelerine Latin Amerika’ya ve Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere tüm dünyaya gönderebiliriz” dedi.

Ankara’nın Rus gazının transit geçişi konusundaki yükümlülüklerini güvenilir bir şekilde yerine getirdiğinin altını çizen Putin, “Türkiye, Rusya’dan gaz tedariki için en güvenilir rotalardan biri haline geldi. Türk Akım hatasız çalışıyor. Türkiye, gaz başta olmak üzere enerji kaynaklarımızın sadece kendi ihtiyacı için değil, AB ülkeleri için de en güvenilir güzergâhlarından biridir. Avrupa’ya doğalgaz teslimatları Türk Akım üzerinden kesintisiz olarak sürdürülmektedir” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne (NGS) de değinen Putin,  Akkuyu’daki tüm sorunların ortadan kaldırıldığını ve nihai belgelerin hazırlandığını belirterek, santralin ilk ünitesinin 2023’te faaliyete geçmesini umduğunu sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img