spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 11 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 11 Eylül 2022

Dün, 11 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, Macron ile Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki durumu görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki durumu ele aldı.

Kremlinden yapılan açıklamaya göre, Putin ve Macron, Fransa tarafının inisiyatifiyle telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliğini sağlamaya odaklanarak Ukrayna’daki durum hakkında ayrıntılı ve açık bir şekilde yapılan görüşmede, Rus tarafı “Ukrayna’nın radyoaktif atık depolama tesisi de dahil olmak üzere santrale yönelik düzenli olarak saldırılarına” dikkat çekti.

Putin, santralin fiziksel olarak korunmasını sağlamak için Rus tarafının aldığı önlemler hakkında bilgi verirken, santralin bombalanmasının bir an önce durdurulması için Kiev yetkililerini etkileme gereğini vurguladı.

Görüşmede Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) katılımıyla santral çevresindeki durumla ilgili siyasi olmayan etkileşim için karşılıklı olarak hazır olunduğu ifade edildi.

Ayrıca Putin, Ukrayna güçlerinin Batılı ülkelerce sağlanan silahları kullanarak Donbass’ta şehirlerin sivil altyapısını yoğun bir şekilde bombalamaya devam ettiğini ve bunun sonucunda sivillerin zarar gördüğünü vurguladı.

Küresel gıda güvenliği sorunlarının tartışıldığı görüşmede, Karadeniz limanlarından ihraç edilen tahılın öncelikle gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarına yönlendirilmesi gerektiği görüşü teyit edildi. Bu amaçla, Avrupa Komisyonu’nun Rus tarım ürünlerinin ve gübrelerinin Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika pazarlarına arzının önünde engel oluşturmamasının son derece önemli olduğu belirtildi.

Lavrov, Kiev’in müzakereleri geciktirdikçe Moskova ile anlaşmasının zorlaşacağını söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ile müzakereleri reddetmediklerini ancak Kiev’in bunu geciktirdikçe Moskova ile anlaşmaya varma olasılığının zorlaşacağını bildirdi.

Lavrov, Rossiya-1 devlet kanalında “Moskova.Kremlin.Putin” programında yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması yetkilileri ve parti liderleriyle yaptığı görüşmede ülkesinin Ukrayna’daki tutumunu anlattığını aktardı.

Rusya’nın Ukrayna ile müzakereleri reddetmediğini vurgulayan Lavrov, “Putin, müzakereleri reddedenlerin, bu süreci ne kadar geciktirirlerse, bizimle müzakere etmenin onlar için o kadar zor olacağını anlamaları gerektiğini belirtti.” diye konuştu.

Lavrov, Kiev yönetiminin “müzakerelerin sadece Ukrayna’nın zaferinden sonra ve Rusya’nın Ukrayna topraklarından ayrıldığında olabileceğini” ifade ettiğini hatırlatarak, “Bize şartlarını empoze ederek konuşmaya hazır olacaklar. Bu konuda onlar Londra, Washington, Brüksel tarafından aktif olarak destekleniyorlar, hatta şımartılıyorlar. Onların seçimi bu ise, özel askeri operasyon çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in belirlediği hedeflere nasıl ulaşılacağını biliyoruz.” diye konuştu.

Zaporijya Nükleer Santrali’nin üretim faaliyetleri tümüyle durduruldu

Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi Energoatom, Zaporijya Nükleer Santrali’nde çalışan son reaktörün faaliyetinin durdurulduğunu bildirdi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali’nin Ukrayna şebekesiyle tüm bağlantılarının bölgedeki çatışmalar nedeniyle hasar gördüğüne işaret edildi.

Santralin, Ukrayna şebekesiyle bir bağlantısının 11 Eylül gecesi tekrar sağlandığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Böylelikle santrale elektrik verilebildi ve santralde çalışan tek reaktörün faaliyetinin durdurulmasına ve en güvenlisi olan ‘soğuk durdurma’ durumuna geçirilmesine karar verildi.” ifadesi yer aldı.

 Kharkov’da hayatını kaybeden Ukrayna askeri sayısı 4 bini geçti

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Kharkov ve Mıkolayiv bölgelerindeki çatışmalarda 6-10 Eylül tarihlerinde Ukrayna ordusundaki can kayıplarının 4 bini, yaralıların da 8 bini geçtiğini bildirdi.

Rus askeri birliklerinin Ukrayna’daki taarruzlarının devam ettiğini belirten Konaşenkov, Rus hava kuvvetleri, roket ve topçu birliklerinin Kharkov bölgesindeki Ukrayna birliklerine yönelik yüksek hassasiyetli saldırılar gerçekleştirdiğini kaydetti.

Şulginov: Enerjide tavan fiyat getirilirse sevkiyatları durdururuz

 Rusya Enerji Bakanı Nikolay Şulginov, petrol ve gaz fiyatlarına tavan fiyat getirilmesinin sadece Batı ülkelerine zarar vereceğini söylerken, bu uygulamanın hayata geçmesi durumunda Rusya’nın petrol ve gaz sevkiyatına son vereceğini vurguladı.

Şulginov, Batı ülkelerinin tavan fiyat uygulaması ile kendi aralarında bir “kartel” oluşturmaya çalıştığını da ekledi.

Yakın zamanda vefat eden İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in tabutunu taşıyan cenaze korteji Edinburgh’a ulaştı. Pazartesi günü Kral Charles III ve İskoçya Birinci Bakanı’nın da katılacağı bir cenaze töreni düzenlenecek.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img