spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 7 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 7 Eylül 2022

Dün, 7 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin: Tahıl ihracatı sorununu Erdoğan’la çözeceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Ukrayna tahılının sorunsuz ihracatı ve açlık çeken ülkelerin çıkarlarının güvence altına alınmasını sağlamak için her şeyi yaptığını söylerken, ancak tahılın gelişmekte olan ülkeler yerine yalnızca Avrupa Birliği’ne (AB) gönderildiğini vurguladı.

Avrupa ülkelerinin yüzyıllar boyunca sömürgeci davranışlarının bugün de sürdüğüne işaret eden Rus lider, “Onlar, gıda krizi konusunda kıyamet kopararak bir kez daha gelişmekte olan ülkeleri aldattılar ve devam ediyorlar. Bu güzergahta tahıl ve diğer gıda maddelerinin ihracatını sınırlandırmayı düşünüyoruz ve bu konuyu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mutlaka danışacağım” ifadelerini kullandı.

Putin’den Batı’ya uyarı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı ülkelerinin Rus enerji kaynaklarının sevkiyatlarında tavan fiyat getirme çabalarını “Batı, şartlarını Rusya’ya dikte edecek bir konumda değil” diyerek değerlendirdi.

Putin, Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’nda Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Moğolistan Başbakanı Luvsannamsrai Oyun-Erdene ve Myanmar’ın askeri lideri General Min Aung Hlaing’in katıldığı genel oturumda konuştu.

Dünyanın çok daha adil olması gerektiğini söyleyen Rus lider, dünya düzeninin kendisini Tanrı’nın yeryüzündeki temsilcisi ya da daha fazlası olduğunu hayal eden bir ülkenin emirlerine göre dönemeyeceğini ifade etti.

 “Çok kutuplu dünya fikri, dünyanın kendisini Tanrı’nın yeryüzündeki temsilcisi olarak hayal eden bir ülkenin emirlerine dayanmaması için destekleniyor” diyen Putin, diğer ülkelerin Batı’nın kurallarına uyma konusundaki isteksizliğinin Batılı seçkinleri çileden çıkardığını, aceleci ve maceracı kararlar almasına neden olduğunu ekledi.

Putin, Avrupa’nın bu zamanda kadar elde ettiği tüm ekonomik başarılarının ABD’nin talebi üzerine feda edildiğini de kaydederken, “Avrupa’daki endüstriyel gelişme düzeyi, insanların yaşam kalitesi, sosyo-ekonomik istikrar ve tüm bunlar, Washington’dan gelen talimatla yaptırım fırınına atılarak yakılıyor. Dünya meselelerinde ABD’nin diktatörlüğünü korumak uğruna feda ediliyor” dedi.

Rusya’da paralel ithalat 2023’e kadar uzatıldı

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, paralel ithalat mekanizmasının 2023’e kadar uzatılacağını duyurdu.

Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’nda konuşan Manturov, böyle bir kararın şimdiden hazırlandığını vurgularken, “Bu karar hazırlandı ve paralel ithalat serbestisi 2023 yılının sonuna kadar uzatılacak. Bu mekanizma bizim için özellikle önemli ürün kategorilerinde etkili bir erişim kanalı niteliğinde” diye konuştu.

AB, Rus gazına tavan fiyat uygulamayı planlıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Rus gazına tavan fiyat uygulanmasını önereceğiz.” dedi.

Avrupa’nın olağanüstü bir durumla karşı karşıya olduğuna işaret eden von der Leyen, “Rusya, doğal gaz piyasalarını aktif olarak manipüle ediyor. Rusya’nın gaz piyasasındaki manipülasyonunun elektrik piyasası üzerinde de etkileri olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Rusya’nın uluslararası rezervleri eriyor

Rusya Merkez Bankası, ülkenin uluslararası rezervlerinin 1 Eylül 2022 itibariyle ağustos ayına göre yüzde 1,95 düşüşle 565,66 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

Ağustos ayı başından eylül ayına kadar rezervleri 11, 244 milyar dolar gerileyen Rusya’nın ağustos ayı ortasında 574 milyar dolara gerileyen uluslararası rezervleri, 12 Ağustos 2022 itibariyle ise 580,6 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

1 Eylül 2021’de Merkez Bankası uluslararası rezervler 618,181 milyar doları buluyordu.

Gref: Rusya ekonomisinde doların yerini yuan dolduruyor

Rusya’nın dev kamu bankası Sberbank’ın yönetim kurulu başkanı German Gref, ekonomide ABD dolarının bıraktığı boşluğu giderek Çin yuanının doldurduğunu söyledi.

Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’nda konuşan Gref, Çin’in kaçınılmaz olarak Rusya’nın en önemli ortağı olacağını vurgularken, doların Rus ekonomisi üzerindeki etkisinin ruble ve yuan lehine azalacağını ifade etti.

Rusya’da “Vostok-2022” askeri tatbikatı törenle sona erdi

Rusya’da “Vostok-2022” (Doğu) stratejik askeri tatbikatının son ermesi dolayısıyla tören düzenlendi.

Primorskiy bölgesindeki Sergeyevskiy poligonunda yapılan törene, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yunusbek Evkurov, yabancı ülkelerin askeri yetkilileri ve askeri birlikler katıldı.

Törende, 142’si yabancı, toplam 900 askere ödül verildi. Rusya’da 1 Eylül’de başlayan Vostok-2022 tatbikatına Rusya, Çin, Hindistan ve Azerbaycan dahil 14 ülkeden asker ve askeri gözlemciler katıldı.

Rusya, eski Sovyet coğrafyasıyla iş birliğini konsept haline getirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayladığı yurt dışında beşeri politikalar konseptinde, eski Sovyet ülkeleri ile birlikte, bu coğrafyada bağımsızlığını ilan etmiş yönetimlerle ikili iş birliğinin derinleştirilmesi öncelik olarak değerlendiriliyor.

6 bölümden ve 117 maddeden oluşan konsept metninde, Rusya’nın yurt dışındaki beşeri politikalarının Rus dış politikasının vazgeçilemez parçası olduğu vurgulanıyor.

Rus geleneksel manevi değerler konusunda olağanüstü durumlarda başka devletlere yardım edilmesinin öngörüldüğü konseptte, “Rusya doğal felaketlerden, insan kaynaklı felaketlerden ve terör eylemlerinden etkilenen yabancı devletlere yardım eder, yurt dışında acil insani müdahale alanındaki faaliyetlerin etkinliğini artırmayı, krizlere yanıt verme kapasitesini güçlendirmeyi amaçlar. Ülkemiz, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası evrensel ve bölgesel kuruluşların himayesinde bu alanda etkileşim için etkin formatların oluşturulmasını destekler.” ifadeleri yer aldı.

Moskova’daki tekstil fuarına Türk firmalardan büyük ilgi

Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl 12’incisi düzenlenen Uluslararası Kumaş ve Tekstil Malzemeleri Fuarı’na Türk tekstil firmaları büyük ilgi gösterdi.

Krasnaya Presnya’da yer alan Expocentre Fuar Merkezi’nin 7. pavilyonunda bugün başlayan ve 9 Eylül’e kadar sürecek olan fuarda yerli ve yabancı giyim, ev tekstili, triko ve özel amaçlı ürünler sergilenirken, Türk firmaları, yüksek kaliteli ürünleriyle yaptırımlar sonrası boşalan tekstil pazarında fırsatları değerlendirmeye istekli olduğunu gösteriyor.

Arı Tekstil, Adelia Bonar, Baykanlar, Enes Örme ve Özcan Tekstil dahil olmak üzere birçok Türk tekstil şirketinin boy gösterdiği fuarda, birçok Çin ve Hindistan şirketi de yer alıyor.

Rusya ve Çin arasındaki ticaret hacminde rekora doğru

Ukrayna’daki askeri operasyon sonrası Doğu ülkeleri ile ticari ilişkileri daha da pekişen Rusya’nın Ocak-Ağustos döneminde Çin ile arasındaki ticaret hacmi yıllık yüzde 31,4 artarak 117,2 milyar dolara ulaştı.

2021 yılının sonunda Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi 12 aylık verilere göre yüzde 35,8 artarak 146,887 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki Kodema köyünü kontrol altına aldığını açıkladı. Rus ordusu ayrıca Ukrayna güçlerinin “askeri güç ve teçhizattaki ağır kayıplar” nedeniyle gece boyunca Nikolaev-Kryvorizhskiy yönünde herhangi bir saldırı eylemi gerçekleştirmediğini belirtti.

Rusya’da son 24 saat içinde 47 bin 958 yeni COVID-19 vakası daha kaydedildi. Bu rakamların 12 Mart değerleriyle karşılaştırılabilir olduğu söylendi.

Bu yılın ocak-temmuz döneminde Rusya’dan gelen elektrik arzını anormal ısı ve enerji kıtlığı nedeniyle yüzde 70 artırarak 2,65 milyar kWh’ye çıkaran Çin, elektrik ithalatı için 125 milyon dolar ödedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img