spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 6 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 6 Eylül 2022

Dün, 6 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Peskov: Türkiye, bizim için çok önemli bir ortak

İzvestiya gazetesine konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye’nin, Rusya için önemli bir ortak olduğunu belirterek, “Türkiye, şüphesiz bizim için dost bir ülke. Türkiye, uluslararası siyaset noktasında politik konularda, ticaret ve ekonomik iş birliği bağlamında bizim için çok önemli bir ortak.” dedi.

Türkiye ile özellikle Ukrayna konusunda görüş ayrılıklarının bulunduğunu söyleyen Peskov, “Çeşitli konularda görüş ayrılıklarımız var, genel olarak Ukrayna konusunda. Türkiye’nin, Ukrayna meselelerindeki yaklaşımına katılmıyoruz ancak Türk ortaklarımıza argümanlarımızı ve emin olduğumuz şeyleri, ikna olduğumuz şeyleri sabırla aktarmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Rusya’nın, Türkiye’yi önemli bir ortak olarak gördüğünü vurgulayan Peskov, “Türkiye, şüphesiz bizim için dost bir ülke. Türkiye, uluslararası siyaset noktasında politik konularda, ticaret ve ekonomik iş birliği bağlamında bizim için çok önemli bir ortak.” görüşünü paylaştı.

Peskov, Türkiye’nin, Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmadığına işaret ederek, “Türkiye, Rusya karşıtı yasa dışı yaptırımlara katılmadı ve kendi egemen bağımsız siyasetini yürütüyor. Rusya ve Türkiye’nin, siyaset ve ekonomi konularındaki iş birliğinde muazzam potansiyelleri var.” ifadesini kullandı.

Söz konusu potansiyelin tümüyle gerçekleştirilmesi için hala çok fazla alan olduğunu belirten Peskov, Türkiye ile Rusya’nın, karşılıklı saygı ve fayda prensipleri üzerinden ikili ilişkilerini yürüttüğünü söyledi.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’nin tahıl dahil Ukrayna konusunda gösterdiği ara buluculuk çabalarından da övgüyle bahsettiğini sözlerine ekledi.

Rusya rezervlerini Türk lirası, yuan ve rupi ile güçlendirmek istiyor

Yaptırımlar nedeniyle dolar ve Euro kullanımından uzaklaşmak zorunda kalan Rusya, rezervlerini güçlendirmek için Türk lirası, yuan ve rupi gibi dost ülkelerin para birimlerini değerlendirmek istiyor.

Rusya Merkez Bankası tarafından ağustosta yayımlanan raporda, yabancı ülkelerin para birimleriyle ruble üzerinde etki yaratabilmek için dost ülkelerin para birimlerinin rezervlerde daha fazla kullanılması konusunun incelendiğine vurgu yapıldı.

Lavrov: Batı, Rus tahılının dünyaya erişimini engelliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı devletlerin, İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşması çerçevesinde Rus tahıl ve gübrelerinin dünya pazarına erişimini engelleyen yaptırımları kaldırmadığını söyledi.

Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, İstanbul’da yapılan tahıl koridoru anlaşması gereği Rus tahılının dünya pazarına ulaşması için Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve ekibi ile çalıştıklarını kaydeden Lavrov, gıda ve gübre piyasalarındaki krize Rusya’nın eylemlerinin neden olduğu iddialarını “yapay olarak şişirilmiş açıklamalar” olarak nitelendirdi.

Rusya ve Çin, doğal gaz ödemelerinde yuan ve rubleye geçiyor

Rus enerji şirketi Gazprom, Çinli CNPC şirketiyle doğal gaz sevkiyatı ödemelerinde yuan ve rubleye geçilmesi konusunda anlaşma sağlandığını bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, CNPC Başkanı Dai Houliang ile Gazprom Başkanı Aleksey Miller arasında videokonferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirildiği belirtildi.

Görüşmede özellikle Rusya’nın uzak doğu bölgesinden Çin’e yönelik gaz sevkiyatının ele alındığı bilgisine yer verilen açıklamada, Gazprom’un yeni bir boru hattı üzerinde çalışmalara da başladığı kaydedildi.

Rusya’da özel yatırımcıların “dost olmayan ülkelerden” hisse almaları yasaklanıyor

Rusya Merkez Bankası, özel yatırımcıların “dost olmayan ülkelerdeki” şirketlerin hisselerini almalarının 1 Ocak 2023’ten itibaren yasaklanacağını bildirdi.

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, yaptırımlar nedeniyle ülkedeki “kalifiye olmayan” yatırımcıların dost olmayan ülkelerdeki şirket hisselerine yönelik yatırımlarının yasaklanmasına karar verildiği kaydedildi.

İngiltere’nin yeni Başbakanı Truss, liderlerle ilk telefon görüşmesini Zelenskiy’le yaptı

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, dünya liderleriyle ilk telefon görüşmesini Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’le yaptı ve ülkesinin Ukrayna’ya desteğini yineledi.

Zelenskiy de görüşmeye ilişkin Twitter’dan yaptığı paylaşımda, İngiltere’nin yeni başbakanıyla telefon görüşmesi gerçekleştiren ilk yabancı lider olduğunu ve Truss’ı Ukrayna’ya davet ettiğini belirtti.

UAEA: Zaporijya çevresinde nükleer emniyet için güvenli bölge oluşturulmalı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Zaporijya Nükleer Santrali’nin fiziksel bütünlüğünün süregelen çatışmalar nedeniyle ciddi bir tehdit altında olduğuna işaret ederek, bu tehdidin ortadan kalkması için santral çevresinde “nükleer güvenlik ve emniyeti koruma bölgesi” kurulması için tarafların anlaşması gerektiğini bildirildi.

Rusya’nın en büyük bankaları yuan cinsinden kredi vermeye hazırlanıyor

Rusya’nın en büyük iki bankası Sberbank ve VTB, yuan cinsinden kredi imkanları sunacak.

Sberbank Birinci Başkan Yardımcısı Aleksandr Vedyahin, Rusya’nın Vladivostok kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yakında şirketlere yuan cinsinden kredi vermeye başlayacaklarını söyledi.

Gelecekte Hindistan rupisi cinsinden de kredi vermeyi planladıklarını anlatan Vedyahin, rupi cinsinden kredilere yönelik talebin ise şimdilik düşük kaldığını söyledi.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin doğusunda yapılan “Vostok-2022” askeri tatbikatını yerinde takip etti.

Rusya’nın en büyük havayolu şirketlerinden olan S7 Airlines, 26 Eylül’den itibaren Moskova’dan Antalya’ya direkt uçuşlara başlayacağını duyurdu

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) Başkan Yardımcısı Vladimir İvin, Doğu Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, Rus enerji kaynaklarının ihracatının bu yıl dolar bazında bir buçuk kat arttığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından işletme ve girişimcilerin haklarını korumakla yetkilendirilen, aynı zamanda iş dünyası ombudsmanlığı görevini yürüten Boris Titov, Merkez Bankası’nın ülkede üretime yatırıma odaklanmak yerine Türk lirası, yuan ve rupi gibi dost ülkelerin para birimlerini satın alma fikrini eleştirdi.

Avrupa Komisyonu, Rusya ile vize kolaylığının askıya alınmasına yönelik teklifi onayladı. Ruslar için vize ücreti 80 Euro’ya yükselirken, işlem süreleri 45 güne kadar uzayabilecek.

Rusya’da otomobil satışları, ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62,4 azalarak 41 bine geriledi.  Yeni otomobil satışlarının yüzde 62,4 azalarak 41 bine gerilediğinin kaydedildiği raporda, Rus otomobil üreticisi Avtovaz’ın yeni otomobil satışlarının da yüzde 7 düştüğü belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın Mıkolayiv bölgesinde 3 Su-25 savaş uçağı düşürdüklerini bildirdi.

Konaşenkov, “Bugüne kadar Ukrayna’ya ait 290 uçak, 152 helikopter, 1889 insansız hava aracı, 373 hava savunma füze sistemi, 4 bin 845 tank ve zırhlı araç, 825 çok namlulu roketatar, 3 bin 369 obüs ve havan topu, 5 bin 343 özel askeri araç imha edildi.” diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü Peskov, gazeteci Safronov’a verilen 22 yıllık hapis cezasını ağır bir karar olarak nitelerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararı medyadan öğrendiğini öne sürdü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img