spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 4 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 4 Eylül 2022

Dün, 4 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Peskov: Putin’in G20 zirvesine katılım kararı güvenlik faktörüne bağlı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Endonezya’daki G20 Zirvesi’ne katılımında son kararın güvenlik faktörü dahil olmak üzere birçok faktörün dikkate alınarak verileceğini söyledi.

Moskova-Kremlin-Putin programı için gazeteci Pavel Zarubin’in sorularını yanıtlayan Peskov, Putin’in Kasım ayında Bali’deki G20 Zirvesi’ne davet edildiğini söylerken, “Katılımımızın formatına karar vermek için en üst düzeyde bir davet olmasına rağmen, güvenlik faktörü de dahil olmak üzere tüm faktörler dikkate alınacaktır” diye konuştu.

G20 Zirvesi 15-16 Kasım’da Endonezya’nın başkenti Bali’de yapılacak.

ABD’nin Rusya Büyükelçisi John Sullivan emekliye ayrılacak

ABD’nin, eski Başkan Donald Trump döneminde atanan Rusya Büyükelçisi John Sullivan’ın görev süresinin dolduğu, tecrübeli büyükelçinin emekliye ayrılacağı bildirildi.

ABD’nin Rusya Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin Rusya Federasyonu Büyükelçisi John J. Sullivan, ABD elçisi olarak görev süresini tamamladı ve bugün Moskova’dan ayrıldı.” ifadesi yer aldı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı operasyon sırasında da ABD-Rusya ilişkilerini yürüten Sullivan, Dışişleri Bakan Yardımcılığı, Adalet, Savunma ve Ticaret bakanlıklarında üst düzey pozisyonlar da dahil olmak üzere, 40 yıl boyunca ABD’nin çeşitli kurumlarında 5 ABD başkanı dönemine tanıklık etti.

Almanya’da Rusya destekçileri gösteriler yaptı

Almanya’nın Köln kentinde, Ukrayna’daki operasyonunu sürdüren Rusya’ya destek için yaklaşık 1000 kişilik grup gösteri düzenlerken, Roncalli Meydanı’nda bir araya gelen Moskova yanlıları, Rus ve Alman bayrakları taşıdı.

Rusya yanlısı göstericiler, yaptıkları konuşmalarda, Almanya’nın Ukrayna’ya silah yardımına karşı çıktı, ülkede artan enflasyonu eleştirdi.

Ellerinde dövizler ve hazırladıkları afişlerle yürüyüşe geçen göstericiler, sloganlarla Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’e destek verdi.

Rusya: Ukrayna’ya ait 287 uçak, 151 helikopter, 4 bin 804 tank ve zırhlı yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 287 uçak, 151 helikopter ve 4 bin 804 tank ve zırhlı aracı yok ettiklerini bildirdi.

Ukrayna birliklerinin Mıkolayiv ve Krivorojskiy yönlerinde belirli alanlarda pozisyonlarını koruma girişimlerinin başarısız olduğunu öne süren Konaşenkov, Rus hava kuvvetlerine bağlı uçaklar, füze ve topçu birliklerinin Ukrayna ordusunun birliklerini ve rezervlerini ateş altına aldığını ifade etti.

Konaşenkov, bir gün içinde bu yönlerde Ukrayna ordusunun 11 tank, 4 tanesi ABD yapımı ‘Bradley’ olmak üzere 17 piyade savaş aracı, 10 zırhlı araç, 5 ağır makineli silahlı pikap ve 150’den fazla askerinin etkisiz hale getirildiğini ileri sürerek, Mıkolayiv bölgesinde Romanovka yerleşim birimi yakınında Rus uçakları tarafından Ukrayna’ya ait bir Su-25 savaş uçağının düşürüldüğünü belirtti.

Çekya’da 70 bin kişi enerji fiyatları ve hükümetin Rusya politikalarını protesto etti

Çekya’nın başkenti Prag’da 70 binin üzerinde gösterici, artan enerji fiyatları ve Rusya-Ukrayna geriliminde hükümetin taraflı tutumuna tepki gösterdi.

Başkentin önemli meydanlarından Wenzel Meydanı’nda toplanan protestocular, “önce Çekya” sloganı altında düzenlene gösteride Çekya bayraklarının yanı sıra artan enerji fiyatlarını protesto anlamına gelen “şeffaf pankartlar” taşıdı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img