spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiACRA Başkanı, doların 70 rubleye kadar güçlenmesini bekliyor

ACRA Başkanı, doların 70 rubleye kadar güçlenmesini bekliyor

ACRA derecelendirme kuruluşu başkanı Mihail Suhov, dolar kurunun sonbaharın başında 60-65 ruble civarında olabileceğini ve sezon sonunda 70 rubleye kadar güçleneceğini belirtti.

Suhov, konu hakkında yaptığı açıklamada “Sonbaharın başlarında muhtemelen 60-65 ruble, sonbaharın sonlarında ise en fazla 70 ruble olacaktır. Şu ana kadar keskin bir zayıflama belirtisi görülmedi” diye konuştu.

Suhov, Rus petrolüne karşı yeni yaptırımlar uygulanması durumunda bile ruble kurunun fazla değişmeyeceğini kaydetti. Ek kısıtlamalar olması durumunda, fiyatları artacak ve sonuç olarak ülkeye döviz girişi azalmayacak. 

Suhov, “İthalat ve turizmden dövize gelen ek talep yeterince hızlı oluşmayacak. Ayrıca, yurt dışında yerleşik kişilerin borsada işlem yapmasına yönelik kısıtlamalar da büyük olasılıkla yürürlükte kalacaktır.” dedi.

Ruble, Şubat ayı sonunda Ukrayna’daki özel askeri operasyonun başlamasıyla birlikte düşmeye başladı. Dolar 80 ruble, euro ise 90 ruble seviyelerinden yükselerek 10 Mart tarihinde tarihi zirveyi gördü (ABD para birimi için 121,53 ruble ve Avrupa para birimi için 132,42 ruble). 

Mart ayı başlarında, Rus ekonomisinin yöneticileri çok hızlı tedbirler alarak bu çıkışı kısa bir sürede tersine çevirmeyi başardı. Dolar ve Euro, ruble karşısında 2015’in değerlerini de görmeye başlayınca Rus yetkililer, rublenin güçlenmesinin yavaşlaması için düşünmeye başladı ve getirilen kısıtlamaları kademeli olarak kaldırdı. Her gevşemeden sonra döviz kurları bir süre yükseldi, ancak birkaç gün sonra tekrar düştü. 

Son olarak Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Temmuz ayı sonunda yaptığı açıklamada, Rusya’da ithalatın esas olarak tüketici segmenti nedeniyle toparlanmaya başladığını söyledi. Bu açıklamanın ardından, ruble biraz zayıfladı; Pazartesi günü dolar 61.23 rubleye, euro ise 62.35 rubleye yükseldi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img