spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBelousov, Rusya'da tüketimin artacağını öngördü

Belousov, Rusya’da tüketimin artacağını öngördü

Başbakan Yardımcısı Belousov: Tüketim artışı bu yıl başlayacak ve önümüzdeki yıl da devam edecek

Rusya Başbakanı yardımcısı Andrey Belousov, Rusya’daki sermaye yatırımlarının 2023’ün ilk yarısında zirve yapacağını belirtti.

Belousov, konu hakkında yaptığı açıklamada “Şu anda yatırımlarda bir düşüşe giriyoruz ve düşüşün zirvesi yılın ilk yarısı olan 2023’te olacak. Bu hem sektörlerdeki gelirler ve sektörlerdeki karlarla ilgili durumla hem de üretim, ithalat ve ekipman üzerindeki sınırlamalarla ilgili” diye konuştu.

Rosslat’ın verilerine göre, Rusya’daki sermaye yatırımı 2022’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,8 oranında arttı. İkinci çeyreğe ilişkin veriler henüz yayınlanmadı.

Tüketici talebinde ülkenin resesyonun zirvesini ya çoktan geçtiğini ya da şimdi geçmekte olduğunu belirten Belousov, “Muhtemelen bu yıl içinde tüketimde bir artış görmeye başlayacağız, zaten bunun gerçekleşmeye başladığına dair bir dizi işaret var. 2023 yılında doğaüstü bir şey olmazsa bu durum devam edecek” şeklinde konuştu.

Belousov, nüfusun reel gelirlerindeki düşüş, ticaret cirosundaki gerileme ve enflasyondaki artış nedeniyle tüketici talebindeki düşüşün zirvesinin ikinci ve üçüncü çeyreklerde yaşandığını kaydetti ve açıklamalarında “Eksi yüzde 8-9 civarında bir maksimumu görebiliriz de göremeyebiliriz de” dedi.

Rosstat’ın son verilerine göre, Haziran 2022’de Rusya’da perakende ticaret cirosu, geçen yılın haziran ayına göre karşılaştırılabilir fiyatlarla yüzde 9,6 azaldı. Mayıs ayında perakende cirosu yüzde 10,1, Nisan ayında ise Mart 2021’den itibaren ilk kez  yüzde 9,7 düştü. Bu yılın mart ayında ise perakende ticaret cirosunda yüzde 2,2 artış kaydedildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img