spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRosstat, ikinci çeyrek GSYİH ön verilerini yayınladı

Rosstat, ikinci çeyrek GSYİH ön verilerini yayınladı

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), üretim yöntemine dayalı olarak 2022 yılının ikinci çeyreği için Rusya’nın gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) dinamiklerine ilişkin bir ön tahmin yayınladı. Gösterge yıllık bazda yüzde 4 oranında geriledi. 

Rosstat tarafından yapılan açıklamada “Gayrisafi yurtiçi hasılanın 2022’nin ikinci çeyreğinde 2021’in aynı dönemine göre hacim endeksinin geçici olarak yüzde 96 olarak gerçekleşti” ifadelerine yer verildi.

Özellikle toptan satış cirosu yüzde 15,3, perakende cirosu yüzde 9,8, su temini, atık su bertarafı, atık yönetimi ve kirlilik kontrolü yüzde 8,9, yolcu cirosu yüzde 5,3, imalat çıktısı yüzde 3,3 ve navlun cirosu yüzde 2,9 oranında azaldı.

Üretim yaklaşımıyla hesaplanan GSYİH, tüm endüstrilerin veya kurumsal sektörlerin temel fiyatlar ve ürünler üzerindeki net vergiler üzerinden brüt katma değerinin toplamı ile belirleniyor. Ön tahmin, finans dışı sektördeki büyük ve orta ölçekli işletmelerin operasyonel istatistiksel raporlamalarına dayanıyor. Rosstat, şirketlerden gelecek düzeltmelerin yanı sıra bakanlıklar, kurumlar ve Rusya Merkez Bankası’ndan gelen bilgileri de dikkate alarak ikinci çeyreğe ilişkin ilk GSYİH tahminini 9 Eylül 2022 tarihinde yayınlayacak.

Daha önce Ekonomik Kalkınma Bakanlığı da Rusya GSYİH’sinin 2. Çeyrekte düşüşü yıllık bazda yüzde 4, haziran ayında ise yüzde 4,9 olarak tahmin etmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img