spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların Temmuz ayında rekor miktarda döviz satın almasının nedeni anlaşıldı

Rusların Temmuz ayında rekor miktarda döviz satın almasının nedeni anlaşıldı

Arikapital yatırım şirketi yatırım stratejisti Sergey Suverov, yüksek getirili ruble mevduatlarının kapatılmasının ve döviz fiyatlarının gelecekte artacağı beklentisinin, temmuz ayında Ruslar arasında rekor miktarda ruble alımına yol açtığını belirtti.

Rusya Merkez Bankası tarafından perşembe günü yayınlanan bir finansal piyasa risk raporu, vatandaşların temmuz ayında Moskova Borsası’nda sattıklarından daha fazla döviz satın aldıklarını, haziran ayındaki 176,1 milyar rubleye kıyasla 237,1 milyar ruble ile rekor kırdıklarını gösterdi. Merkez Bankası, bu kişilerin ağırlıklı olarak yabancı hesaplara transfer yapan bankalar aracılığıyla döviz satın aldıklarını belirtmişti.

Suverov, konu hakkında yaptığı açıklamada “Vatandaşların döviz alımlarındaki artışın ana nedeni, mart ayında yüksek oranlarla açtıkları kazançlı ruble mevduatlarının vadesinin dolması oldu” diye konuştu.

Rus uzman açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Buna ek olarak, ABD dolarının Mayıs 2015’ten bu yana en düşük seviyelere (yaklaşık 50 ruble) ulaşmasıyla birlikte, hükümetin özellikle yeni bütçe kuralıyla ilgili olarak rubleyi zayıflatmaya yönelik sözlü müdahaleleri yoğunlaştı. Dolayısıyla, elverişli bir ortam ve kazançlı mevduat döneminin sona ermesinin ardından büyük miktarda ruble girişinin yaşanacağı yönündeki beklentiler temmuz ayında rekor düzeyde döviz alımının gerçekleşmesine katkıda bulundu.” 

Suverov, ağustos ayında ve sonbaharda doların 70 rubleye yükseleceği beklentisiyle, vatandaşların döviz alımlarının artmaya devam edeceğini, ancak temmuz ayındaki rekorun tekrarlanmayabileceğini düşünüyor. Uzman, aynı zamanda döviz alımlarının yapısının da Çin Yuanı payının artışı lehine dönüşeceğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img