spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya, yılın ilk yarısında petrol üretimini artırdı

Rusya, yılın ilk yarısında petrol üretimini artırdı

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), ülkedeki petrol şirketlerinin Ocak-Haziran 2022 döneminde petrol ve gaz kondensat üretimini 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 3,3 artırarak 263 milyon tona çıkardığını bildirdi. 

Geçtiğimiz yıl Rusya’nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubu arasındaki anlaşma kapsamında petrol üretimini sınırladığı ve bu yıl kademeli olarak artırabileceği hatırlatılan Rosstat raporunda, haziran ayında petrol ve kondensat üretiminin mayıs ayına göre yüzde 1,5 artarak 43,8 milyon tona ulaştığı, Haziran 2021 dönemi ile karşılaştırıldığında üretimin yüzde 2,7 arttığı da ifade edildi.

Rosstat’a göre nisan ayında petrol ve kondensat üretimi mart ayına göre yüzde 11,5 azalarak 41,1 milyon ton olarak gerçekleşirken, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya’ya uygulanan yaptırımların arka planına karşı nisan ayında üretimdeki düşüşün günde yaklaşık 1 milyon varil olduğu, mayıs ayında petrol üretiminin nisan ayına göre yüzde 5,1 artarak 43,2 milyon tona ulaştığı iletildi.

Akaryakıt ve Enerji Kompleksi (TEK) verilerine göre, Rusya’da haziran ayında günlük ortalama petrol ve gaz kondensat üretimi mayıs ayına göre yüzde 4,7 artarak 1,461 milyon tona ulaştı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya gibi OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, 1 Ağustos 2022 itibariyle günlük petrol üretim hacmini 648 bin varil artırdı.

Daha önce Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, haziran ayında Rusya’nın OPEC+ tarafından belirlenen kotasının yaklaşık 0,8 milyon varil gerisinde kalarak günlük ortalama 9,9 milyon varil petrol ürettiğini söylerken, Rusya’nın yaz aylarında OPEC + kotalarını karşılayabileceğini ifade etmişti.

Rusya ve Suudi Arabistan’ın haziran ayından bu yana petrol üretim kotası günde 11 milyon varil olarak belirlenmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img