spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya, 14 Bulgar diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti

Rusya, 14 Bulgar diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki 14 Bulgar diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krıstin’in bakanlığa çağrılarak, Bulgar makamlarının 70 Rus diplomatı kabul edilemeyecek şekilde istenmeyen kişi ilan etmesinin protesto edildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Bulgaristan hükümetinin Rus diplomatik misyonu temsilcileri sayısını azaltmak için attığı adımlarına cevap olarak, Büyükelçi Krıstin’e Bulgaristan’ın Rusya’daki 14 çalışanının ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğine dair nota verildi. Rusya’ya yönelik dostane olmayan adımların, Bulgaristan ve halkının ulusal çıkarlarıyla hiçbir ortak yanı olmadığına inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İstifa eden Bulgaristan hükümetinin başbakanı Kiril Petkov’un Rusya Federasyonu’nun Sofya Büyükelçiliğinde görev yapan 70 diplomatın sınır dışı edilmesine yönelik kararından sonra iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler kopma noktasına geldi.

Karara sert bir notayla itiraz eden Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, Bulgaristan’ın söz konusu diplomatlara ilişkin “istenmeyen kişi” ilan edilmesiyle ilgili talebini geri çekmesi için saat 12.00’a kadar itiraza açık olmayan süre vermişti, aksi halde Rusya’nın Bulgaristan ile diplomatik ilişkilerini kesmesi için Moskova’ya teklif götüreceğini bildirmişti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığında istişarelerde bulunan Mitrofanova, beklediği yanıtı alamayınca Bulgaristan-Rusya ilişkilerinin kopma noktasına geldiğini ilan etti.

Mitrofanova, Rusya Federasyonu Sofya Büyükelçiliğinin sosyal medyadaki hesabından şunları kaydetti:

“Maalesef Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına yaptığımız çağrı, göz ardı edilmiş oldu. Buna bağlı olarak ben, devletimin üst yönetiminin huzurunda Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinin kapatılması teklifinde bulunacağım. Neticesinde kaçınılmaz olarak Moskova’daki Bulgaristan Büyükelçiliğinin de kapatılması söz konusu olacak.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img