spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiNovak: Rusya ve Türkiye, ekonominin kilit sektörlerinde işbirliğini genişletmeyi planlıyor

Novak: Rusya ve Türkiye, ekonominin kilit sektörlerinde işbirliğini genişletmeyi planlıyor

Bir gün önce Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunan enerjiden sorumlu Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, iki ülkenin ekonominin kilit sektörlerinde işbirliğini genişletmeyi planladığını duyurdu.

Ziyaretle ilgili Rusya Hükümeti resmi internet sayfasında yer alan açıklamada, Novak’ın Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştüğü aktarılırken, yapılan görüşme sonrası Rus ve Türk tarafının bu konuda anlaştığı vurgulandı.

Açıklamada, “Rusya ile Türkiye arasındaki işbirliğinin üst düzeyde olduğu ve gelişmeye devam ettiği kaydedildi” ifadelerine yer verilirken, Rus- Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu eş başkanları Novak ve Muş’un iki ülke arasında ulaştırma sektörü ile lojistik, sanayi ve tarımla birlikte turizm alanlarında ülkeler arasında gelişen işbirliğini görüştükleri belirtildi.

Rus hükümeti için Türkiye’nin enerji sektörü alanındaki ikili işbirliğinde özel bir yer tuttuğu, Türk Akımı ve Mavi Akım doğalgaz boru hatlarının başarıyla işletildiği ve ilk Türk Nükleer Güç Santrali Akkuyu NGS’nin inşaatının da devam ettiği hatırlatılırken, “Novak ve beraberindeki heyet ile Türk tarafı, düzenlenen toplantıda ekonominin kilit sektörlerinde ülkelerin etkileşimini genişletme niyetlerini dile getirdi” ifadelerine yer verildi.

Hükümet basın servisi, Novak’ın Türkiye’ye düzenlediği çalışma gezisinde Rusya Devlet Başkanı yardımcısı Maksim Oreshkin ve İgor Levitin’in de katıldığını ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img