spot_img
17.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelTarım Bakanlığı, Lipton'un Rusya pazarından ayrılma kararını değerlendirdi

Tarım Bakanlığı, Lipton’un Rusya pazarından ayrılma kararını değerlendirdi

Rusya Tarım Bakanlığı, pazardan ayrılmaya karar veren Lipton, Saito ve Brooke Bond çay markalarının sahibi uluslararası çay şirketi Ekaterra’nın ülkede çay sorununa yol açmayacağını bildirdi.

Resmi Telegram hesabından açıklama yayınlayan bakanlık, Lipton, Saito ve Brooke Bond’un Rusya’dan ayrılmasının ürün hacmi ve yelpazesi üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını bildirirken, açıklamasında, “Rusya pazarına çay ürünleri birçok marka ve üretici tarafından tedarik edilmektedir. Ekaterra’nın ayrılması, pazardaki çayın hacmi ve çeşitliliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olmayacak ve hızla boşluğu doldurabilecek olan üreticilerimizin işlerinin gelişimi için ek fırsatlar yaratacaktır” ifadelerine yer verdi.

Rosçaykofe Derneği Başkanı Ramaz Chanturia, iç pazarda ana payın Rus sermayeli çay şirketleri tarafından işgal edildiğini vurgularken, üreticilerin kapasitelerinin Lipton’dan boşalacak yeri doldurmak için yeterli olduğunu, Ekaterra’nın ayrılmasının herhangi bir endişe yaratmayacağını söyledi.

Chanturia, “Ekaterra’nın ayrılması konusunda endişelenmeye gerek yok. Şirketin az çok bilinen tek markası olan Lipton’un payı yüzde 7’yi geçmiyor. Rusya çay pazarının neredeyse tamamı yerli üreticiler tarafından kontrol ediliyor” diye konuştu.

Chanturia’ya göre, çeşitli fiyat kategorilerindeki çay ürünleri yelpazesinin artık oldukça geniş olduğuna işaret ederken, bunların çoğunlukla yerli işletmelerin ürünleri olduğunu, ayrıca Rus çaylarının kalitesinin de oldukça iyi seviyede olduğunu ifade etti.

Rus çayının dünya pazarında da tanınan bir ürün olarak talep gördüğünü, aktif şekilde ihracatının yapıldığını sözlerine ekledi.

Yakın zamanda uluslararası çay şirketi Ekaterra’nın basın servisi Rusya Federasyonu’ndaki faaliyetlerine son verme kararı aldığını bildirmişti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasındanki gerilimle oluşan mevcut durumun Ekaterra’nın Rusya’daki işinin istikrarlı bir şekilde gelişmesine izin vermediği için böyle bir kararın alındığı belirtildi.

Ekaterra’nın pazardan çıkması, Lipton, Saito ve Brooke Bond çay markalarının 2022’nin sonunda artık Rusya’da üretilemeyeceği anlamına gelirken, şirket, yıl sonunda Rusya pazarında satışlarını ve dağıtımını tamamen durduracak.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img