spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da sanayi üretimi yılın ilk yarısında artış gösterdi

Rusya’da sanayi üretimi yılın ilk yarısında artış gösterdi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), bu yılın ilk yarısında ülkedeki sanayi üretim hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artış gösterdiğini belirtirken, haziran ayında ise yıllık bazda yüzde 1,8 azaldığını vurguladı.

Haziranda Rusya’nın sanayi üretiminin mayıs ayına kıyasla yüzde 2 artış gösterdiği belirtilen raporda, bu yılın ilk yarısında madencilik sektöründeki üretimde yıllık bazda yüzde 4,2, haziran ayında ise yüzde 2,3 artış yaşandığı, imalat sektöründe üretimin ise Ocak-Haziran 2022 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,7 artmasına rağmen haziran ayında yüzde 4,5 azaldı.

Rusya’da su temini, kanalizasyon ve atık bertaraf alanındaki hizmetlerde düşüş yüzde 2,5 olarak kaydedilirken, haziran ayında ise bu sektördeki üretim hacmi yüzde 14,2 düşüş gösterdi.

Rosstat’a göre, Haziran 2022’de kömür üretimi geçen yılın haziran ayına göre değişmezken, petrol ve doğalgaz üretiminde yüzde 0,3 artış, metal cevheri üretiminde ise yüzde 4,3 düşüş yaşandı.

Ocak- Haziran 2022 döneminde ülkenin kömür üretimi yıllık bazda yüzde 1,9, metal cevheri madenciliği yüzde 1,3, petrol ve doğalgaz üretimi yüzde 2,6 ve diğer minerallerin üretimi yüzde 6,9 yükseldi.

Haziran ayında Rusya’da ilaç ve tıbbi amaçlı malzeme üretimi yıllık bazda yüzde 16,5, içecek üretimi yüzde 3,1, gıda üretimi ise yüzde 1 artarken, öte yandan kimyasal ürünler üretimi yüzde 7,7, metalurji üretimi yüzde 6,4, bilgisayar, elektronik ve optik ürünler üretimi yüzde 12, makine ve teçhizat hariç bitmiş metal ürünlerin üretimi yüzde 7,7 azaldı.

Ülkedeki tütün üretimi haziranda yüzde 32,3 düşüş yaşarken, motorlu taşıt, treyler ve yarı römork üretiminde yüzde 62,2 ile rekor düşüş kaydedildi.

Yılın ilk yarısında ise ilaç ve tıbbi amaçlı kullanılan malzeme üretimi yüzde 26,5 artan Rusya’da, bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin üretimi de yüzde 11,8 artış gösterdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img