spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMaersk’in Rusya’daki kayıpları açıklandı

Maersk’in Rusya’daki kayıpları açıklandı

Dünyaca ünlü Danimarkalı dev lojistik şirketi Maersk, Rusya pazarından ayrılma kararı nedeniyle bu yılın ilk altı ayında 624 milyon dolar zarar elde ettiğini açıkladı.

Şirketin kamuoyuyla paylaştığı Ocak-Haziran 2022 dönemi mali raporunda, Rusya ve Ukrayna’daki durumun FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) tablosuna net etkisinin 624 milyon dolar olduğu belirtilirken, lojistik alanında dünyadaki tüm konteyner trafiğinin altıda birini oluşturan Maersk’in bir dizi diğer Batılı şirket gibi Rusya’daki tüm operasyonlarını durdurduğu ve mevcut durumda Global Ports’taki yüzde 30,75’lik hisse de dahil olmak üzere Rusya’daki varlıklarını satmaya devam ettiği de eklendi.

Global Ports limanları, Rusya’da Petrolesport, First Container Terminali ile birlikte, Baltık’ta Ust-Luga Konteyner Terminali, Moby Dik ve Uzak Doğu’da Vostochnaya limanlarını işletiyordu.

 Finlandiya’da iki konteyner terminali (Multi-Link) işleten Maersk, Helsinki ve Kotka ile birlikte aynı zamanda St. Petersburg yakınlarındaki Yanino Lojistik Parkı’nda iç konteyner terminaline de sahipti.

Maersk daha önce Rusya’daki işin sona erdiğini duyurmuş ve Rus müşterilerine şirketin ülkede ticari faaliyetlerini kısıtlamaya başladığını bildirmişti. Maersk’in APM Terminals (bir terminal iştiraki) aracılığıyla, Rusya Federasyonu’ndaki en büyük konteyner terminal operatörü olan Global Ports’ta yüzde 30,75 hissesini satacağını söylemişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img