spot_img
24.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın ilave petrol ve gaz gelirleri tahminlerin altında kaldı

Rusya’nın ilave petrol ve gaz gelirleri tahminlerin altında kaldı

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkenin ilave petrol ve doğal gaz gelirlerinin temmuzda tahminlerin altında kalarak 259 milyar ruble seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Rusya Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ilave petrol ve doğal gaz gelirlerinin temmuzda tahmin edilenden 74,7 milyar ruble düşük olduğu belirtildi.

Söz konusu gelirlerin temmuzda 259 milyar ruble seviyesinde gerçekleştiği bilgisine yer verilen açıklamada, ağustosta 359 milyar ruble (yaklaşık 6 milyar dolar) ilave petrol ve doğalgaz geliri beklendiği ifade edildi.

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkenin petrol ve doğal gaz ihracatından elde edilen ilave gelirlerin yaptırımlar nedeniyle bu yıl rezervlere eklenmeyeceğini, bunun yerine ekonomiyi desteklemek için kullanılacağını duyurmuştu.

Rusya Maliye Bakanlığı, federal bütçenin haziran ayında petrol ve gaz ihracatından elde ettiği gelirin 138,9 milyar ruble olduğunu açıklamıştı.

Enerji alanında danışmanlık hizmeti veren Rystad Energy’nin araştırmaları, 2022’nin sonunda Rusya’nın petrol satışlarından elde edeceği gelirin 180 milyar dolara ulaşabileceğini, doğalgaz ihracatından ise 80 milyar dolara kadar gelir sağlayabileceğini hesapladı.

Rusya’nın bu yıl sonunda petrol ve doğalgaz tedariklerinden elde edebileceği toplam gelirin 260 milyar dolar olacağını tahmin eden Rystad Energy, raporunda, ülkenin petrol gelirlerinin üretimindeki düşüşe rağmen artacağı, bunun ise yüksek petrol fiyatlarından kaynaklandığı vurgulandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img