spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusların ihtiyaç kredisi taleplerinde büyük artış yaşanıyor

Rusların ihtiyaç kredisi taleplerinde büyük artış yaşanıyor

Ulusal Kredi Geçmişleri Bürosu (NBKI), Rus bankalarının Haziran 2022’de kullandırdığı ihtiyaç kredisi sayısının mayıs ayına göre yüzde 20,8 artarak 890 bine ulaştığını bildirirken, Rusların kredi taleplerinin sürekli olarak arttığına dikkat çekti.

NBKI, ihtiyaç kredilerine olan taleplerin mart ayında çöktüğünü hatırlattığı raporunda, müşteri taleplerinin mart ayının ardından gelen üç ayda sürekli olarak yükseldiğini aktardı.

Rusya’daki 4 bin kredi kuruluşunun verilerine göre, haziran ayında 890 bin ihtiyaç kredisi sağlayan bankaların onayladığı kredi sayısı bir önceki aya kıyasla yüzde 20,8 daha fazla olurken, öte yandan geçen yılın aynı dönemine göre verilen tüketici kredisi sayısı, yüzde 41,6 azaldı.

Haziran 2021’de 1 milyon 530 bin adet tüketici kredisi verildiği hatırlatılan raporda, Haziran 2022’deki tüketici kredisi sayısının 1 milyon 140 bin adetlik göstergelere ulaşılan yaptırım öncesi şubat ayına göre ise yüzde 21,5 daha düşük olduğu kaydedildi.

Haziran 2022’de en çok ihtiyaç kredisi, 50 bin 700 adetle başkent Moskova’daki bankalar tarafından verilirken, ikinci sırada 42 bin 800 ile Moskova Bölgesi, üçüncü sırada 34 bin 400 ile Başkortostan bulunuyor.

Raporlama döneminde Krasnodar Bölgesi’nde 34 bin 400 tüketici kredisi verilirken, St. Petersburg’da ise bu sayının 29 bin 900’e ulaştığı gözlemleniyor.

NBKI Pazarlama Direktörü Aleksey Volkov, mart ayındaki düşüşün ardından sonraki aylarda tüketici kredileri segmentinde bir miktar toparlanma eğilimi olduğunu doğrularken, aynı zamanda mayıs-haziran aylarında bankaların verdiği kredi sayısındaki artışın temel olarak Merkez Bankası’nın faiz kararlarına bağlı olduğunun altını çizdi.

Ek olarak bankaların mart ve nisan ayına kıyasla daha fazla tüketici kredisi onaylamaya başladığına da işaret eden Volkov, “Bu durum, kişisel kredi notu iyi olan ve yüksek kredi kalitesine sahip borçluların piyasaya geri dönerek tüketime tekrar başladığını gösteriyor” diye konuştu.

Rubledeki yükselişi aldığı tedbirlerle durdurmaya çalışan Rusya Merkez Bankası, 22 Temmuz’daki olağan yönetim kurulu toplantısında politika faizlerini yüzde 9,5’ten yüzde 8’e indirmişti.

Merkez Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, “22 Temmuz 2022 tarihinde Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu tarafından faizlerin 150 baz puan azaltılarak yıllık yüzde 8’e düşürülmesine karar verilmişti. Tüketici fiyatlarının mevcut büyüme oranı düşük kalmaya devam ederek yıllık enflasyonun daha da yavaşlamasına katkıda bulunuyor. Ekonomideki daralma, Merkez Bankası’nın haziran ayında varsaydığından daha yavaş olmakla birlikte Rus ekonomisi için dış koşullar halen zor olmaya devam etmekte, ekonomik aktiviteyi önemli ölçüde sınırlamaktadır” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img