spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiHusnullin, 2022'de konut talebinde ne kadar düşüş beklendiğini açıkladı

Husnullin, 2022’de konut talebinde ne kadar düşüş beklendiğini açıkladı

İnşaattan sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, 2022’de ülkede konut taleplerinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 düşüş beklendiğini açıkladı.

RBK TV’ye konuşan Husnullin, 2021 yılının konut talepleri açısından benzeri görülmemiş bir yıl olduğunu vurgularken, “O zamanki talepler, piyasada beklenen ve gereken ortalamanın çok üzerindeydi. Şimdi bu yıl için konut talepleri geçen yıla göre yüzde 10-20 daha düşük olacak. Ancak bunun kritik olmayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 Taleplerdeki düşüşün piyasa gerçeklerini yansıttığına işaret eden Başbakan Yardımcısı, hükümetin konut piyasalarında talep seviyesini koruma niyetinde olduğuna dair güvence verdiğini belirtti.

“Talep düşmeye devam ederse, yeni önlemler arayacağız” diyen Husnullin, bu tedbirler arasında ailelere sağlanan tercihli konut kredisi programının uzatılması veya inşaat şirketlerine bazı imtiyazlar sunulması olabileceğini sözlerine ekledi.

 Husnullin, konut piyasasındaki en büyük yatırımcının nüfus olduğuna da dikkat çekerken, “En büyük yatırımcı nüfusumuz. Bu yıl konuta 4 trilyon ruble yatırım yaptılar. Biz de konut sistemi geliştirerek kalan kısıtlayıcı faktörleri ortadan kaldırmak ve bir kişiye herhangi bir düzeyde konut satın alma veya kiralama fırsatı vermek istiyoruz” dedi.

Faizlerin yükselmesiyle konut piyasalarının durgunlaştığı Rusya’da ipotekli konut satışlarını desteklemek için atağa kalkan hükümet, çocuklu ailelere sağladığı konut kredisi programları için 45,5 milyar ruble tahsis edecek.

Bakanlar Kurulunun tahsis edilen kaynakların çoğunu tercihli konut kredilerinin finanse edilmesi için kullanılmasına karar verdiği belirtilirken, aileler için uygun faizli ipotek sübvansiyonlarına 16 milyar ruble, Uzak Doğu İpotek Programı’na ise 4 milyar ruble ayrılacağı vurgulandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, bu fonların birçok Rus vatandaşı için en önemli sorun olan konut problemini çözeceğini umduklarını söylerken, yeni daireye kavuşacak olan çocuklu ailelerin yaşam standartlarını artırmasının hükümet için öncelikler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

Haziran ayında Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, yakın zamanda St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aileler için tercihli konut kredisi faizlerinde indirim önerisinden kısa süre sonra alınan kararla faiz oranlarının yüzde 7’ye indirildiğini duyurmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img