spot_img
18.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 31 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 31 Temmuz 2022

Dün, 31 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, ülkesinin yeni deniz doktrinini imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus donanmasının deniz politikasına yönelik temel unsurların belirlendiği yeni doktrini imzaladı.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde Rus Donanması Günü münasebetiyle deniz geçit töreni düzenlendi.

40’tan fazla gemi ile denizaltı, 42 savaş uçağı ve 3 bin 500’den fazla askerin yer aldığı törene, Putin’in yanı sıra Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus Donanması Başkomutanı Nikolay Evmenov ve çok sayıda askeri yetkili katıldı.

Putin, burada yaptığı konuşmada, Rusya’nın ulusal çıkarlarının sınırları ile bölgelerini belirlediklerini kaydederek “Bunların arasında öncelikle Arktik sularımız, Karadeniz, Ohotsk Denizi ve Bering Denizi’nin suları, Baltık ve Kuril boğazları bulunuyor. Bunları sıkı şekilde ve tüm araçlarla koruyacağız.” dedi.

“Tsirkon” hipersonik füze sistemlerinin, birkaç ay içinde Rusya Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına verileceğine dikkati çeken Putin, gemilerin inşasına devam edeceklerini dile getirdi.

Rusya’nın yeni deniz doktrini

Putin’in burada imzaladığı doktrinde, Svalbard, Franz Josef Toprakları, Novaya Zemlya (Yeni Toprak) takımadalar ve Vrangel Adası’nda denizcilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve etkinleştirilmesi öngörülüyor.

Rusya dışında, uzak bölgelerde görevde olan Rus gemilerinin çalışmasını sağlayan üs noktalarının yeterli sayıda bulunmadığı kaydedilen doktrinde, ABD’nin okyanuslarda hakimiyet kurma siyaseti ve NATO’nun Rus sınırlarına doğru altyapıyı güçlendirmesinin Rusya için tehdit oluşturduğu belirtiliyor.

Asya Pasifik ülkelerinde Rus donanmasının lojistik merkezlerinin kurulmasının öngörüldüğü doktrinde, ülkenin güvenliğinin sağlanması ve okyanuslarda çıkarlarının korunması amacıyla Rus donmasının savaş kabiliyetinin artırılacağı ifade ediliyor.

Doktrinde, aniden ortaya çıkan ve öngörülmeyen salgın hastalıkların ülkenin denizcilik faaliyetleri için risk oluşturduğuna işaret ediliyor.

Volodin, ağustos ayında yürürlüğe girecek bazı yeni yasaları duyurdu

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, ağustos ayında ülkedeki vatandaşlar için bazı alanlarda önemli yeniliklerin yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Kişisel sosyal hesabından Ağustos 2022 itibariyle yürürlüğe girecek yeni yasalar hakkında bilgi veren Volodin, çalışan emekliler için maaş artışı yapılacağını duyururken, maaşlardaki değişikliğinin otomatik olarak gerçekleşeceğini bildirdi.

Volodin, bu uygulamanın yıllık olarak yapıldığını hatırlatarak, artış tutarının işveren tarafından bir önceki yıla ait ödenen sigorta primi tutarına göre bireysel olarak belirlendiğinin altını çizdi.

Bununla birlikte ağustos ayında Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkelerinin vatandaşları ile birlikte Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’da serbest meslek sahibi olarak kayıt olma fırsatına sahip olacaklarını vurgulayan Duma Başkanı, bu başvuruların kamu hizmetleri portalı Gosuslugi (e-devlet) aracılığıyla yapmanın mümkün olacağını söyledi.

Volodin, Federal Vergi Dairesi’nin (FNS) vergi mükellefinin izniyle, vatandaşlarla ilgili kişisel verileri üçüncü taraflara aktarabileceğini de kaydederken, ayrıca ağustos ayından itibaren ülkede av silahlarının yanı sıra uzun namlulu silahların satın alınmasına ilişkin koşulları belirleyen yasa değişikliklerinin de sıkılaştırılarak yürürlüğe gireceğini, silah satın alma hakkı olmayan kişilerin silah sahibi olmasının yasaklanacağını ekledi.

Türkiye, Rusya’ya mal ihracatını önemli ölçüde artırdı

ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarına katılmayarak bağımsız bir politika uygulayan Türkiye’nin haziran ayında Rusya’ya ürün ihracatının 2021 yılına kıyasla yüzde 46, bir önceki aya göre ise yüzde 52 arttığı kaydedildi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine atıfta bulunarak hazırladığı haberinde, Batı yaptırımlarıyla ithalat kanalları daralan Rusya’nın Türkiye’den ithalat hacmini keskin bir şekilde artırdığı vurgulanırken, ülkenin Türk ortaklarının Rusya’ya ihracattan haziran ayında yaklaşık 791,4 milyon dolar kazandığını, mayıs ayında ise bu rakamın 518,8 milyon dolar olduğunun altını çizdi.

Uzmanlar, Avrupa ülkelerinin yaptırımları nedeniyle Rusya’ya ihracatını düşürmeye devam etmesi halinde Türkiye’nin Rusya’ya en çok ihracat yapan ülkeler listesinde Çin, Belarus, Almanya ve Kazakistan’ın ardından dördüncü veya beşinci sırada yer alabileceğini vurgularken, buna ek olarak Ocak-Haziran 2022 döneminde Rusya’nın  Türkiye’nin ithalatında ilk sırada yer aldığını, Rusya’nın Türkiye’ye ihracat hacminin 27,7 milyar dolara ulaşarak tüm ihracatın neredeyse yüzde 16’sını oluşturduğunu da ekliyor.

Rusya: Ukrayna’da toplam 4 bin 195 tank ve zırhlı araç yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna ordusuna ait 4 bin 195 tank ve zırhlı aracın imha edildiğini söyledi.

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusunun 72. Mekanize Tugayı’nın geçici olarak konuşlandığı merkeze yönelik yüksek hassasiyetli silahlı saldırıda 50 kadar asker, “Msta-B” obüs sistemi ile 10 askeri aracın yok edildiğini belirten Konaşenkov, Kharkov bölgesindeki saldırıda da “Kraken” grubuna ait yaklaşık 350 üyesinin etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 13 yönetim merkezi ile 4 mühimmat deposunun imha edildiğini aktardı.

Konaşenkov, “Bugüne kadar Ukrayna’ya ait 261 uçak, 145 helikopter, 1649 insansız hava aracı, 361 hava savunma füze sistemi, 4 bin 195 tank ve zırhlı araç, 773 çok namlulu roketatar, 3 bin 220 obüs ve havan topu, 4 bin 619 özel askeri araç imha edildi.” dedi.

Ayrıca Rusya’nın, Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne (ICRC), 29 Temmuz’da Ukrayna’nın Olenivka yerleşimindeki esir Ukraynalı askerlerin kaldığı cezaevine yönelik füzeli saldırı ile ilgili soruşturma sürecine uzmanların katılması için davetiye gönderdiği bildirildi.

OBI, Rusya’daki iş satışını tamamladı

Alman yapı malzemeleri perakende zinciri OBI’nin Rusya’daki işini yerel yatırımcılara satmak için anlaşma yaptığı açıklandı.

Nisan ayında Rusya’daki faaliyetlerine son veren OBI’nin ülkedeki işinin satış anlaşmasının 1 Euro olarak gerçekleştiğini yazan Vedomosti gazetesi, kaynaklara atıfta bulunduğu haberinde ilk aşamada şirket hisselerinin yüzde 40’ının yatırım ve inşaat şirketler grubu MAX’a, yüzde 60’ının ise OBI’nin sahiplerinden olan aileye yakın Rus iş adamı Josef Liokumovich’e gideceğini açıkladı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Emeklilik Sandığı Başkanı Andrey Kigim görevinden alındı. Sergey Chirikov geçici olarak kurumun başkanlığını yürütecek.

ABD, ağustos ayı başında kıtalararası balistik füze deneme fırlatışı planlıyor. Minuteman III kıtalararası balistik füzenin menzilinin yaklaşık 7 bin kilometre olduğu belirlendi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img