spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 30 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 30 Temmuz 2022

Dün, 30 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Gazprom, Letonya’ya doğalgaz sevkiyatını durdurdu

Rus enerji şirketi Gazprom, Letonya’ya doğalgaz sevkiyatını durdurduğunu bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, doğalgaz sevkiyatıyla ilgili şartları yerine getirmedikleri gerekçesiyle Letonya’ya sevkiyatların durdurulduğu belirtildi.

Şirket, daha önce de rubleyle ödeme yapmadıkları gerekçesiyle Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’ya doğalgaz sevkiyatlarını durdurmuştu.

Reshetnikov, paralel ithalat kapsamında gerçekleşen ithalat hacmini açıkladı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, bu yılın mayıs ayı başlarında yürürlüğe giren paralel ithalat serbestisi kapsamında Rusya’ya gerçekleşen ithalat hacminin 4 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Merkez Federal Bölgesi Yatırım Konseyi toplantısında konuşan Reshetnikov, paralel ithalat mekanizmasının istenildiği gibi çalıştığını vurgularken, “Mayıs ayından bu zamana kadar bu mekanizmayla yaklaşık 4 milyar dolar değerinde 307 bin ton ürün ithal edildi” diye konuştu.

Hükümet, konut kredilerini desteklemek için kesenin ağzını açtı

Faizlerin yükselmesiyle konut piyasalarının durgunlaştığı Rusya’da ipotekli konut satışlarını desteklemek için atağa kalkan hükümet, çocuklu ailelere sağladığı konut kredisi programları için 45,5 milyar ruble tahsis edecek.

Bakanlar Kurulunun tahsis edilen kaynakların çoğunu tercihli konut kredilerinin finanse edilmesi için kullanılmasına karar verdiği belirtilirken, aileler için uygun faizli ipotek sübvansiyonlarına 16 milyar ruble, Uzak Doğu İpotek Programı’na ise 4 milyar ruble ayrılacağı vurgulandı.

Rosturizm, tur operatörlerinin ne kadar borcu olduğunu açıkladı

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova Komsomolskaya Pravda radyosuna yaptığı açıklamada, yerli tur operatörlerinin yıl sonuna kadar gerçekleşmemiş seyahatler için müşterilerine olan ödeme yükümlülüklerinin tamamını yerine getiremeyeceklerini belirtirken, sektörün ne kadar borcu olduğunu da açıkladı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Haziran 2022 döneminde ülkede kaydedilen işsizlik oranının ön verilere göre yüzde 3,9’da sabitlendiğini açıkladı.

Rusya’da son bir günde COVID-19 vakaları 12 bin kişiyi aştı. günlük görülme sıklığı 12.000 kişiyi aştı. Virüs nedeniyle 24 saatlik süre içinde 43 kişi hayatını kaybetti.

Rusya Devlet Başkanı İnsan Hakları Temsilcisi Tatyana Moskalkova, Ukrayna’da alıkonulan Rus gemilerinden yedi kadının evlerine döndüğünü söylerken, öte yandan 67 Rus denizcinin Ukrayna’nın İzmail kentinde gözaltında tutulmaya devam ettiğini bildirdi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, sağlık nedenleriyle emekliye ayrılma olasılığını göz ardı etmediğini açıkladı. Papa artık bu kadar aktif bir şekilde ziyaretler yapamayacağının farkında olduğunu söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’daki Olenivka yerleşimindeki cezaevine düzenlenen saldırı sonucu ölen esir Ukraynalı asker sayısının 50’ye ulaştığını bildirdi.

ABD’nin Albuquerque şehrinde Breaking Bad dizisinin karakterleri için anıt dikildi. Bronz heykellerin açılışına aktörler Bryan Cranston ve Aaron Paul ile yönetmen Vince Gilligan katıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img