spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 29 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 29 Temmuz 2022

Dün, 29 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Haziranda Türkiye’nin ithalatında Rusya lider

Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle Genel Ticaret Sistemi (GTS) kapsamında oluşturulan haziran ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre Rusya, 5 milyar 92 milyon dolarla ithalatta ilk sırayı aldı.

Haziranda bu Rusya’nın ithalatta liderliğini koruduğu dış ticarette, Rusya’yı 3 milyar 666 milyon dolarla Çin, 1 milyar 997 milyon dolarla Almanya, 1 milyar 407 milyon dolarla İtalya, 1 milyar 335 milyon dolarla ABD izledi.

Ocak-Haziran 2022 döneminde de ithalatta ilk sırayı yine Rusya alırken, Türkiye’nin Rusya’dan ithalatı 27 milyar 742 milyon dolara ulaştı.

Kremlin, İsveç ve Finlandiya’nın uzayan NATO üyeliğini değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girişinin resmi ve formal bir adım olduğunu Rusya’nın NATO tatbikatları, üsleri ve benzeri askeri altyapısının ne kadar konuşlandırılacağına bakacağını söyledi.

Gazetecilerle düzenlediği günlük basın toplantısında konuşan Peskov, NATO’nun Rusya sınırlarına doğru ilerleyişinin bir sonraki aşamasının Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya resmi olarak girişi olduğuna vurgu yaparken, “Ancak Finlandiya ve İsveç ile ilişkilerimizin nasıl olacağı, oradaki NATO varlığına bağlı. Rusya Savunma Bakanlığı eylemleri analiz edecek ve bu ülkelerle ilişkilerin nasıl değişeceğine karar verecektir” diye konuştu.

Lavrov, ABD’li mevkidaşı Blinken ile Ukrayna’daki durumu ve küresel gıda sorununu görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Ukrayna’daki durumu ve küresel gıda sorununu telefon görüşmesinde ele aldı.

Ukrayna’daki durumun ele alındığı görüşmede, Lavrov, “Donetsk Halk Cumhuriyeti, Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Ukrayna topraklarında sürdürülen özel askeri operasyon ışığında Rusya’nın ilkeli yaklaşımlarını dile getirdi ve hedeflerin tamamının uygulanacağını” vurguladı.

Görüşmede, “Ukrayna ordusuna yapılan silah sevkiyatının, Kiev rejiminin ızdırap çekmesini ve çatışmaları uzattığına, ölen sivil sayısını da yükselttiğine” dikkat çekildi.

Lavrov, Rus askeri güçlerinin uluslararası normlara uyduğunu ifade etti.

Küresel gıda güvenliği alanındaki durumun da ele alındığı görüşmede, Lavrov, 22 Temmuz’da İstanbul’da tahılla ilgili yapılan “paket” anlaşmaların detayları konusunda Blinken’e bilgi vererek, “Amerikan yaptırımlarının durumu zorlaştırdığını ve ABD’nin Rus gıda sevkiyatına gerekli muafiyet getirme yönündeki vaatlerin uygulanmadığını” vurguladı.

Gıda sorununun, Batı tarafından kendi jeopolitik çıkarları için kullanılmasının kabul edilemez olduğunun altı çizildi.

Görüşmede, ikili ilişkiler de ele alınırken, tutuklu Rus ve ABD’li vatandaşların takası konusunda “sakin diplomasi modunda profesyonel diyaloğa geçilmesi” teklif edildi.

Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştüğünü ve Rusya’da tutuklu ABD’liler için yaptıkları teklifi kabul etmeleri konusunda Kremlin’e ısrar ettiğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başından bu yana bugün ilk kez telefon görüşmesi yaptığını belirten Blinken, “Samimi ve doğrudan bir görüşme yaptık. Britney Griner ve Paul Whelan’ın serbest bırakılmasına ilişkin sunduğumuz teklifi kabul etmelerini Kremlin’e ısrarla vurguladım.” ifadesini kullandı.

Blinken’dan Lavrov’a “ilhak” uyarısı

Blinken, görüşmede, Rusya’nın Ukrayna tahılının ihracatı konusunda verdiği taahhütleri yerine getirmesini de vurguladığını belirterek, “Ukrayna Büyükelçimiz Bridget Brink, bu sabah Odessa Limanı’ndaydı. Tahılların gemilere yüklendiğini ve harekete hazır olduğunu doğruladı. Rusya’nın burada atacağı adımlar tüm dünya için çok önemli.” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölümlerini ilhaka hazırlandığına ilişkin belirtileri de görüşmede gündeme getirdiğini söyleyen Blinken, “Dünya, hiçbir zaman ilhakı kabul etmeyecek. Rusya, bu planlarına devam ederse ek yaptırımlar uygularız.” uyarısında bulundu.

Blinken, Rus saldırıları bitene kadar Ukrayna’ya desteklerini sürdüreceğine işaret ederek, “Japonya da dahil tüm ortak ve müttefiklerimizle Ukrayna’yı desteklemek ve Moskova’dan yaptıklarının hesabını sormak için yakından çalışıyoruz. Ancak ABD, bu savaşı bitirmek için tüm anlamlı diplomatik çabalara destek vermeye de hazırdır.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD basınında çıkan bazı haberlerde de ABD’nin, Griner ve Whelan’a karşılık ABD’de tutuklu bulunan Rus Viktor But’u iade edeceği öne sürülmüştü.

Renault, Rusya’daki faaliyetlerin sona ermesinden kaynaklanan zararı açıkladı

Fransız otomobil üreticisi Renault, yılın ilk yarısında Rusya’dan çekilmesi nedeniyle 2,3 milyar Euro net zarar elde ettiğini duyurdu.

Bu yılın ilk yarısına ilişkin mali tablosunu kamuoyuyla paylaşan şirketin raporunda yer alan açıklamada, “2,3 milyar Euro’luk net zarar, Rusya’daki endüstriyel faaliyetin durması nedeniyle oluşan nakit dışı ayarlamaya atfedilebilir” ifadelerine yer verildi.

Rusya: Suudi Arabistan’la birlikte OPEC+ anlaşmasına güçlü bir şekilde bağlıyız

Rus hükümeti, Rusya ve Suudi Arabistan’ın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubu arasındaki anlaşmaya güçlü bir şekilde bağlı kalmaya devam ettiğini açıkladı.

Rus hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak’ın, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdülaziz bin Selman ile bir araya geldiği belirtildi.

Novak ve Salman’ın iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik konuları ele aldığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Ayrıca, küresel petrol piyasasındaki durum da ele alındı. Rusya ve Suudi Arabistan’ın, OPEC+ anlaşması kapsamında piyasa istikrarını koruma ve arz-talep dengesini yeniden kurma hedefine güçlü bir şekilde bağlı olduğu vurgulandı.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya, Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısında liderliğini kaybetti

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’ye Ocak-Haziran 2022 döneminde en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya’nın birinciliğini kaybederek Almanya’nın gerisine düştüğü kaydedildi.

Yılın ilk 6 aylık döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 185,72 artış yaşanırken, Türkiye, 2022’nin ilk 6 aylık döneminde 16 milyon 385 bin 80 yabancıyı ağırladı.

Türkiye’ye Ocak-Haziran 2022 döneminde en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 2021’in aynı dönemine göre yüzde 293,21 artış ve 2 milyon 30 bin 548 ziyaretçi ile Almanya birinci, yüzde 94,97 artış ve 1 milyon 455 bin 912 ziyaretçi ile Rusya ikinci, İngiltere ise yüzde 2 bin 464,50 artış ve 1 milyon 264 bin 275 ziyaretçi ile üçüncü sırada yer aldı. İngiltere’yi, Bulgaristan ve İran izledi.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Habeck, Rusya politikası yüzünden protesto edildi

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, bir etkinlikte Almanya’nın Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaşta izlediği politika ve ülkede artan enerji fiyatlarından dolayı ortaya çıkan sorunlar nedeniyle göstericiler tarafından protesto edildi.

Habeck, Bayreuth kentinde açık havada düzenlenen bir etkinlikte konuşma yaptığı sırada büyük bir grubun tepkisiyle karşılaştı.

Göstericiler Habeck’e karşı “yalancı” ve “defol” sloganları atarken üzerinde “savaş çığırtkanı” yazan dövizler taşıdı.

Habeck, Almanya’nın Ukrayna’ya verdiği desteği savunarak, “mevcut sorunların nedeninin bir ülkenin özgürlüğüne ve bütünlüğüne yapılan saldırı olduğunu” belirtti.

“Avrupa’da bir savaş çığırtkanı var, o da Putin’dir” ifadesini kullanan Habeck, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in diktatörlük rejiminin kazanmaması ve agresif politikanın galip gelmemesi gerektiğini vurguladı.

Habeck, Almanya’nın mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde Rus enerjisinden bağımsız hale gelmesi gerektiğini kaydetti.

ABD’den Rusya’nın küresel etki operasyonlarını destekleyen 2 kişi ve 4 kuruluşa yaptırım

ABD yönetimi, Kremlin’in küresel etki operasyonlarını ve seçimlere müdahale faaliyetlerini destekledikleri gerekçesiyle 2 kişi ve 4 kuruluşa yaptırım uyguladı.

Yaptırıma tabi tutulan kişi ve kuruluşların Rusya’nın ABD’yi ve Ukrayna da dahil olmak üzere müttefikleri ile ortaklarını manipüle etme ve istikrarsızlaştırma girişimlerinde çeşitli roller oynadığı belirtilen açıklamada, yaptırım kararının ABD hükümetinin özgür ve adil seçimlerin yanı sıra demokratik kurumlar ile süreçleri koruma kararlılığını gösterdiğine işaret edildi.

Açıklamada, pozisyonlarını ve çeşitli şirketlerini Kremlin’in dezenformasyon ve kötü niyetli etki gündemini ilan etmek için kullanan Rus Federal Güvenlik Servisi Üyesi Aleksandr Viktorovich Ionov ile Kamu Girişimi Yaratıcı Diplomasisini Destekleme ve Geliştirme Merkezi’nin kurucusu Natalya Valerievna Burlinova’nın yaptırım uygulanan kişiler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ukrayna, kendi askerlerinin esir olarak bulunduğu cezaevini bombaladı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin neo-Nazi yanlısı Azov taburuna bağlı Ukraynalı savaş esirlerinin tutulduğu Donetsk’in Yelenovka bölgesindeki cezaevini Amerikan füze sistemleri HIMARS’larla vurduğunu açıkladı.

Konaşenkov, 40 Ukraynalı savaş esirinin olay yerinde öldüğünü belirtirken, 74 esirin de yaralandığını aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img