spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 25 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 25 Temmuz 2022

Dün, 25 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Peskov, İstanbul’da imzalanan gıda anlaşmasını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, geçtiğimiz günlerde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında İstanbul’da imzalanan tahıl ve gıda anlaşmasını değerlendirdi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Rusya’nın bu anlaşmanın sonuçlanması için çok çalıştığını vurgularken, ancak anlaşmada öngörülen mekanizmaların etkinliğini değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya’nın Odessa Limanı’nda yalnızca askeri altyapılara yönelik saldırı gerçekleştirdiğini belirterek, “(Saldırıların) Tahıl sevkiyat anlaşmalarını uygulamak için kullanılan altyapı ile ilgisi yok. Bu sevkiyat sürecinin başlamasını etkilemez ve etkilememelidir.” dedi.

Rusya, Yahudi Ajansı’nın kapatılması konusunu görüşmek isteyen İsrailli heyete onay vermedi

İsrail Yahudi Ajansı’nın (JAFI) Rusya temsilciliğinin kapatılması konusunu görüşmek üzere Rusya’ya gitmek isteyen İsrailli hukuk heyetine Moskova makamlarından henüz onay gelmediği bildirildi.

Haaretz gazetesi, Rusya Adalet Bakanlığının “JAFI’nin Rusya temsilciliğinin kapatılması” talebine ilişkin 28 Temmuz Perşembe günü yapılacak ön inceleme duruşmasını görüşmek üzere İsrailli bir hukuk heyetinin Moskova’ya hareket etmeye hazırlandığını belirtti.

Rusya, Ukrayna’da HIMARS için ABD’nin sağladığı mühimmatların bulunduğu üssü imha etti

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’da yüksek performanslı topçu roket sistemi HIMARS için gerekli olan ABD’nin sağladığı mühimmatların bulunduğu üssü imha ettiklerini bildirdi.

Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, “Hmelnitski bölgesindeki Bohdanivtsi yerleşim biriminin yakınlarında topçu roket sistemi HIMARS için ABD tarafından sağlanan mühimmat ve ‘M777’ obüs sistemi için topların bulunduğu aktarma üssü denizden uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla imha edildi.” dedi.

Rusya, buğday ihracatına uygulanan vergiyi düşürüyor

Rusya Tarım Bakanlığı, Ukrayna ile yaşanan gerilimle küresel sorun haline gelen buğdayda ihracat vergisinin 27 Temmuz itibariyle düşürüleceğini duyurdu.

Yeni vergilerin 2 Ağustos’a kadar geçerli olacağını ekleyen bakanlık, buğday ve meslin (buğday ve çavdar karışımı) ihracatı için vergiyi 5 bin 984 rubleden 4 bin 951,7 rubleye düşürüyor.

Sberbank, konut kredisi faizlerini düşürüyor

Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank, Merkez Bankası’nın politika faizlerinde indirim kararı sonrası, müşterilerine sunduğu konut kredilerinde faiz oranlarını düşürme kararı aldı.

Bankanın basın servisi tarafından yapılan açıklamada, Sberbank’ın ipotek programlarındaki taban faiz oranını 26 Temmuz Salı günü itibariyle 0,6 puan düşürerek asgari oranları yıllık yüzde 9,9’a indireceği bildirdi.

Rusya’nın ikinci büyük devlet bankası VTB Bank, 25 Temmuz Pazartesi itibariyle ipotek faizlerini yüzde 0,6 indirerek yıllık yüzde 9,9’a indirdiğini bildirmişti.

Banka, yakın gelecekte tüketici kredisi oranlarını da 0,5 puan azaltacağını duyurdu.

2021 yılında Rusya’dan en çok kazanan yabancı şirketlerin listesi belli oldu

2021 mali sonuçlarına dayanarak Rusya’daki en büyük yabancı şirketlerin yıllık derecelendirmesini sunan finans dergisi Forbes, Alman otomotiv devi Volkswagen Grubu’nun 517 milyar ruble gelirle derecelendirmede lider olduğunu paylaştı.

2021 mali sonuçlarına en büyük yabancı şirket sıralamasındaki ilk 10 şirket şu şekilde:

Volkswagen Grubu (Almanya) – 2021’de 517 milyar ruble gelir;

Leroy Merlin (Fransa) — 456,6 milyar ruble;

Groupe Renault (Fransa) — 456,3 milyar ruble;

Philip Morris International (İsviçre) — 392,9 milyar ruble;

Apple (ABD) — 266,3 milyar ruble;

JT Group (Japonya) — 345,5 milyar ruble;

Toyota Motor (Japonya) — 332 milyar ruble;

Ingka Grubu (Hollanda) — 299,2 milyar ruble;

Samsung Electronics (Güney Kore) — 288,7 milyar ruble;

Elo Grubu (Fransa) — 278,8 milyar ruble

39’uncu sırada ise 85,4 milyar rubleyle AB InBev Efes yer aldı.

Ruslara banka kartı için Türkiye turu satışları başladı

Uluslararası ödeme sistemleri Visa ve Mastercard’ın faaliyetlerini askıya alması ile yurtdışı alışverişlerinde sorun yaşayan Ruslara Türkiye’deki bankalardan kart çıkarmak için paket tur satışlarına başlandı.

Banka kartı çıkarma imkanının Rus tur operatörlerinin Türkiye tur paketlerinde ek seçenek olarak sunulduğunu yazan İzvestiya gazetesi, Pegas Touristik’in turistlere Vakıfbank ve DenizBank gibi Türkiye’deki iki bankadan birinde banka kartı sahibi olmaları için teklif verdiğini ve hizmetleri için yaklaşık 200 dolar komisyon alındığını bildirdi.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergey Belov, düzenleyicinin 1997 yılında çıkarılan 5 ve 10 rublelik banknot basımına bu yıl sonunda devam etmeyi planladığını söyledi.

Moskova Borsası (MOEX), 8 Ağustos’tan itibaren döviz piyasasında Japon yeni ticaretini askıya alacak. Bu karar, olası riskler ve hesaplamaların yapılmasındaki zorluklar nedeniyle alındı.

Federal Güvenlik Servisi (FSB), Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağını kaçırma girişimini engelledi. FSB mesajında, Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın ana istihbarat müdürlüğünün nakit para ödülü ve bir AB ülkesinden vatandaşlık garantisi karşılığında Rus askeri pilotları işe almaya çalıştığı açıklandı.

İsrail, Sokhnut ajansını kapatması halinde Rusya’ya karşı bir dizi önlem alabilir. İsrail’in eski Moskova Büyükelçisi Zvi Magen, yetkililerin Batı yaptırımlarına katılmak da dahil olmak üzere bir dizi seçeneği olduğunu söyledi.

Tayvan’da Çin ordusunun işgalini simüle eden tatbikatlar başladı. Tatbikata kara, hava ve deniz olmak üzere tüm birlikler katılıyor.

Serpukhov Ortodoks Spor Salonu’ndaki patlamanın faili 13 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Vladislav Struzhenkov 2021 yılının sonlarında bir Ortodoks okulunda el yapımı bir bombayı patlatarak 10 kişinin yaralanmasına neden oldu. Kendisi de bir bacağını kaybetti.

Rus otomotiv markası Avtovaz, efsane arazi aracı Lada Niva’nın Rusya’daki satışlarına yeniden başladı. Classic 2022’nin basitleştirilmiş versiyonunun üretimi 13 Temmuz’da tekrar başlamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img