spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaSporRusya Spor Bakanlığı, taraftar kartı yeniliğini değerlendirdi

Rusya Spor Bakanlığı, taraftar kartı yeniliğini değerlendirdi

Rusya Federasyonu Spor Bakanı Birinci Başkan Yardımcısı Azat Kadırov, liglerin başlaması ile ülkedeki beş futbol stadyumunda taraftar kartı (FAN ID) kullanımı deneyiminin olumlu sonuçlar verdiğini açıkladı.

Ekaterinburg, Nijniy Novgorod, Rostov-na-Donu, Samara ve Soçi’deki stadyumlarda FAN ID sistemine tamamen geçileceğini hatırlatan Kadırov, “Rusya Premier Ligi’nin (RPL) üçüncü hafta maçlarında bu stadyumlarda seyirciler, maç organizatörleri, maçlara katılanlar ve medya personeli için taraftar kartı bulundurmak zorunlu bir koşul olacak. Aralık ayında ise bu sistem diğer RPL stadyumlarında faaliyete geçecek” diye konuştu.

Kadırov, taraftar kartının futbol taraftarlarına ve stadyum ziyaretlerinde kolaylık sağlamak için tasarlandığını belirtirken, Konfederasyon Kupası ve Rusya’da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası’nda başarıyla kullanılan teknolojinin geliştirildiğini, halihazırda çok hızlı bir şekilde taraftarın FAN ID sahibi olabileceğini ifade etti.

“Birkaç dakika içinde sahip olunabilen taraftar kartına gosuslugi (e-devlet) portalında kayıtlı 100 milyondan fazla Rus vatandaşı aynı anda başvurabilir” diyen Spor Bakan Yardımcısı, kişisel hesabı olmayanların ise çok fonksiyonlu kamu hizmetleri merkezine gidip bir başvuru formu doldurabileceğini söyledi.

Şu ana kadar stadyumlardaki kimlik tanıma sisteminin başarıyla test edildiğini ve stadyumların taraftar kartını kullanmaya hazır olduğunu kanıtladığını ifade eden Kadırov, sistemin yabancı uyruklular üzerinde de test edildiğini, hizmetin gelecekte vatandaşların stadyumlarda kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olacak seçenekler eklenerek genişletileceğini de kaydetti.

Kadırov, yabancı vatandaşların gosuslugi üzerinden basitleştirilmiş bir hesap oluşturarak taraftar kartına erişebileceğini de hatırlatırken, bu başvuruların da yabancı vatandaşların katılımıyla denenerek başarılı sonuç verdiğini sözlerine ekledi.

Yakın zamanda Rusya Dijital Kalkınma ve Kitle İletişim Bakanlığı, 4 Temmuz 2022 itibariyle gosuslugi (e-devlet) portalından verilmeye başlanan taraftar kartı (FAN ID) hizmetinden yabancı uyruklu vatandaşların nasıl yararlanabileceğine dair açıklama yaptı.

Rusya Premier Ligi ve Rusya Kupası final maçlarının düzenleneceği stadyumlara girmek için gerekli olan taraftar kartına sahip olmak isteyen, ancak Rus vatandaşlığı bulunmayan yabancıların gosuslugi platformuna kayıt olmasını mümkün olduğu hatırlatılan açıklamada, yabancıların FAN ID başvurusunu e-devlet üzerinden yapabileceği, başvuru sonrası herkes gibi kart sahibinin kimliğinin çok fonksiyonlu kamu hizmeti merkezlerinde teyit edilmesinin gerektiği ifade edildi.

Bakanlık, gosuslugi platformunda kaydı bulunmayan yabancı vatandaşların bunu yapmak için kayıt sayfasında “Diğer kayıt yöntemi” seçeneğini seçmedi, ardından e-posta, ad ve soyadı ile birlikte baba adını girmesi gerektiğini vurgularken, verilerin pasaportta yazıldığı gibi Latin harfleriyle yazılması gerektiğinin altını çizdi.

Açıklamada, “E-postanızı kontrol edin ve üyelik kaydı sonrası gosuslugi’den gelen mektupta yer alan bağlantıyı takip edin. Telefon numaranızı belirttiyseniz size e-devlet hizmetlerine girmeniz gereken bir kod içeren kısa mesaj gönderilecektir. Platforma kaydolduktan sonra taraftar kartı almak için Rus vatandaşlarına da uygulanan standart prosedürden geçmenize imkan verilecektir” ifadeleri kullanıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img