spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRus çalışanlar, işte tükenmişliğin ana belirtilerini açıkladı

Rus çalışanlar, işte tükenmişliğin ana belirtilerini açıkladı

Rusya’nın en büyük iş ilanları hizmetlerinden Superjob anketlerine katılan Rus çalışanlar, mesleki tükenmişlik sendromu olarak bilinen durumun belirtilerini paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Başarılı bir şekilde yönetilemeyen kronik iş yeri stresinden kaynaklanan sendrom” olarak tanımlanan çalışan tükenmişliğinin temel belirtilerinin olan ilgi kaybı, sinirlilik ve kronik yorgunluk olduğunu vurgulayan Ruslar, işyerinde özellikle kronik yorgunluk ve duygusal tükenmişlik hissine vurgu yapıyor.

Duygusal tükenmişliğin en yaygın belirti olduğunu belirten Rus çalışanların oranı yüzde 35 olurken, aynı oranda kronik yorgunluk ve işe ilgisizliği de vurgularken, katılımcıların yüzde 9’u tükenmişlik sendromu belirtilerinin işyerinde agresif olma durumu ile açıklandığını, yüzde 8’i ise bu sendromun motivasyon kaybıyla oluştuğunu ifade etti.

Duygusal tükenmişlik yaşayan bir çalışanın artan kaygısı nedeniyle iş ve özel hayatında birçok şeyi sıklıkla ertelemeye başladığı tespit edilen anketlerde, Rus çalışanların yüzde 16’sı da tükenmişlik sendromunun diğer belirtileri arasında sık sık hastalanma, sorumsuzluk, disiplin ihlali ile birlikte iş arkadaşları ve yönetime karşı nefret hissi olduğuna dikkat çekti.

Yakın zamanda Rusya’nın en büyük iş ilanları servislerinden HeadHunter ile serbest meslek analiz ve danışmanlık şirketi YouDo Business anketleri, Rusların yüzde 42’sinin ekonomik istikrarsızlık nedeniyle yarı zamanlı iş ve gelir kaybı korkusu yaşadığını ortaya çıkardı.

Nisan ayında 3 bin 500 çalışan serbest meslek temsilcisi ve 420 şirket çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, ekonomik istikrarsızlık nedeniyle yarı zamanlı iş formatına geçmekten korkan ve olası gelir kaybı nedeniyle endişelenen Rusya’daki mavi yakalı işçi kategorisindeki çalışanların oranı yüzde 42’ye yükselirken, ankete katılanların dörtte biri ise ekonomik durumun hiçbir şekilde kendilerini etkileyemeyeceğini ifade etti.

Anket sorularını yanıtlayan mavi yakalı katılımcıların yaklaşık yarısının (yüzde 49) finansal hava yastığına sahip olmadığı anlaşılırken, diğer yüzde 43’ü ise tasarruf sahibi olduğunu, ancak kara günler için biriktirdiği paranın geçici bir gelir kaybı endişesi duymamak için yeterli olmadığını itiraf etti.

Çalışan Rusların sadece yüzde 8’i uzun süredir para biriktirdiğinin vurgularken, iş veya gelir kaybı sonrası bu birikimlerinin kendilerine en az 6 ay boyunca yeteceğine inanıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img