spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'da ikinci el araba fiyat ortalaması yüzde 17 artış gösterdi

Rusya’da ikinci el araba fiyat ortalaması yüzde 17 artış gösterdi

Rusya’da otomotiv saektörü araştırmalarıyla tanınan Autostat analitik ajansının verilerine göre ikinci el otomobil fiyatları artmaya devam ederken, temmuz ayı itibariyle ortalama ikinci el otomobil fiyatları yılbaşına kıyasla yüzde 17 oranında artış gösterdi.

Temmuz 2022’de Rusya’da ikinci el otomobillerin ortalama fiyatı 1 milyon 224 bin ruble olarak kaydedilirken, ocak ayında ikinci el araçların ortalama fiyatının 1 milyon 49 bin ruble olduğunu belirten ajans uzmanları, ikinci el otomobil fiyatlarında geçen yıla kıyasla daha da büyük bir artış yaşandığını vurgulayarak, Temmuz 2021’e kıyasla ortalama ikinci el otomobil fiyatının yüzde 61 (463 bin ruble) arttığını ifade etti.

Haziran 2022’ye kıyasla temmuzda ikinci el oto piyasasındaki fiyat ortalamalarının yüzde 1,2 oranlarında arttığı kaydedilirken, uzmanlar, ikinci el araba fiyatlarındaki artışın süreceğini tahmin ediyor.

Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank’ın taşıt sigortası departmanı SberAvto tarafından yapılan araştırmaya göre, Rusların ikinci el otomobil tercihi beş yaşındaki otomobiller kategorisinde yerli otomobil Lada olurken, 10 yaş ve üstü otomobiller arasındaki Japon markası Nissan’ı seçtiği belirlendi.

15 yaş ve üstü ikinci el oto piyasasında Rusların en çok tercih ettiği marka ise Japon Toyota olurken, SberAvto açıklamasında, Lada marka otomobillerin beş yaş ikinci el oto kategorisinde yüzde 15’lik pazar payına sahip olduğu ifade edildi.

Aynı yaştaki diğer popüler ikinci el otomobil markaları, her biri yüzde 12’lik payla Güney Koreli Kia ve Alman Volkswagen olurken, bu markaların ardında küçük bir farkla Hyundai (yüzde 11) ve Fransız Renault (yüzde 9) bulunuyor.

Araştırmaya göre aynı zamanda bu yaş kategorisinde en popüler otomobil modelleri Lada Granta, Kia Rio ve Volkswagen Polo olurken, 5 yaş üstü otomobiller arasında otomatik şanzımanlı otomobillerin payı yüzde 63, benzinli motora sahip olan ikinci el otomobillerin payı ise yüzde 91 olarak gözlemlendi.

Piyasadaki en popüler beş yaş ikinci el otomobil kategorisi ise yüzde 38 ile sedan ve yüzde 37 ile hafif arazi aracı olarak bilinen SUV olarak kaydedildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img