spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın petrol üretimi yılın ilk yarısında artış gösterdi

Rusya’nın petrol üretimi yılın ilk yarısında artış gösterdi

Enerji Bakanı Nikolay Shulginov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, 2022’nin ilk yarısında ülkedeki petrol üretiminin yıllık bazda yüzde 3,4, petrol ürünleri üretiminin ise yüzde 4,5 arttığını söyledi.

Bakan, zorlu ekonomik koşullarda yürütülen çalışmalara rağmen enerji sektörünün yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre iyi bir performans gösterdiğini kaydederken, “6 aylık petrol üretimi geçen yılki seviyeyi yüzde 3,4, elektrik üretimi de yüzde 1,9 aşıyor. Bu da elektrik tüketiminin yaklaşık aynı miktarda daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Kömür üretimi yaklaşık olarak geçen yıl seviyesinde. Benzin ve motorin üretimi de geçen yıla göre yüzde 4 ile 5 daha fazla. Bilinen nedenlerden dolayı gaz üretimimiz ise yüzde 5 işe hala düşük. Ancak iç piyasa istikrarlı ve tüketicilere her türlü enerji kaynağı sağlanıyor. Enerji kaynaklarının tedariğinde herhangi bir sorun yok” diye konuştu.

Rusya’da bu yılın ilk altı ayında kömür tüketiminin geçen yılla yaklaşık olarak aynı olduğuna işaret eden Enerji Bakanı, kömür üretiminin de geçen yılki rakamlarla benzerlik taşıdığını ifade etti.

Rusya’nın kömür ihracatına yönelik Avrupa Birliği (AB) ambargosunun yürürlüğe girmesi dikkate alınarak hesaplanan olumsuz tahmine göre, Rusya’nın kömür üretiminin 2022 yılı sonuna kadar yüzde 17 oranında düşebileceği, kömür ihracatındaki düşüşün de yüzde 30 düşerek 156 milyon tona gerilebileceği tahmin ediliyor.

AB, nisan ayı başlarında ilan ettiği yaptırım paketinin parçası olarak, Ağustos 2022’den itibaren Rusya’dan kömür ithalatını yasakladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img