spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 21 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 21 Temmuz 2022

Dün, 21 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Akkuyu NGS’nin dördüncü reaktörünün temeli atıldı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Akkuyu NGS’nin dördüncü güç ünitesinin inşasının başlamasıyla Türkiye’nin güvenle ulusal nükleer enerjinin gelişmesi yoluna girdiğini söyledi.

Likhachev, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katılımıyla gerçekleştirilen Akkuyu NGS’nin dördüncü reaktörünün temel atma töreninde, ilk Türk nükleer santralinin inşaatında en üst aşamaya geçtiklerini belirtti.

Kremlin: AB, Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlarla kendi toplumuna zarar veriyor

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımlarla kendi toplumuna zarar verdiğini söyledi.

Peskov, “AB, çılgınca kendi çıkarlarına ve kendi toplumuna zarar veren yaptırımlar uygulamayı tercih ediyor. Avrupa halkı, bu yaptırımlardan ve AB’nin aldığı kararların sonuçlarından acı çekmeye başladı.” ifadesini kullandı.

Rus doğalgazının Avrupa’ya sevkiyatı konusuna değinen Peskov, AB yetkililerinin, “Rusya’nın doğalgazla ilgili durumu siyasi baskı kurma amacıyla şantaj yapmak için kullandığı” yönünde açıklamalar yaptığına dikkati çekti.

AB, bir dizi Rusya yaptırımlarını kaldırdı

Avrupa Birliği (AB), daha önce yaptırım uygulayarak zora soktuğu havacılık endüstrisi için bir dizi mal ve hizmetin Rusya’ya teslimatı yasağını kaldırdı.

AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, tarım sektöründeki bazı işlemler ve petrolün Rusya’dan üçüncü ülkelere taşınması ile ilgili faaliyetlerde Rusya’ya bazı istisnaların tanınacağı belirtilirken, yakın zamanda ilan edilecek yeni yaptırım paketinin bir parçası olarak mücevher dahil altın ticaretinin yasaklanacağı, ayrıca Rusya’nın askeri ve teknik gelişimini sağlayabilecek yasaklı mallar listesinin genişletileceği vurgulandı.

Hazırlanan yedinci yaptırım paketinin bir parçası olarak Rus altınına ambargo uygulanacağı hatırlatılırken, kısıtlamaların altın ve mücevher satışını etkileyeceği, yasakların üçüncü ülkelere teslimatlar için de geçerli olacağı bildirildi.

Rusya’nın petrol üretimi yılın ilk yarısında artış gösterdi

Enerji Bakanı Nikolay Shulginov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, 2022’nin ilk yarısında ülkedeki petrol üretiminin yıllık bazda yüzde 3,4, petrol ürünleri üretiminin ise yüzde 4,5 arttığını söyledi.

Bakan, zorlu ekonomik koşullarda yürütülen çalışmalara rağmen enerji sektörünün yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre iyi bir performans gösterdiğini kaydederken, “6 aylık petrol üretimi geçen yılki seviyeyi yüzde 3,4, elektrik üretimi de yüzde 1,9 aşıyor. Bu da elektrik tüketiminin yaklaşık aynı miktarda daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Kömür üretimi yaklaşık olarak geçen yıl seviyesinde. Benzin ve motorin üretimi de geçen yıla göre yüzde 4 ile 5 daha fazla. Bilinen nedenlerden dolayı gaz üretimimiz ise yüzde 5 işe hala düşük. Ancak iç piyasa istikrarlı ve tüketicilere her türlü enerji kaynağı sağlanıyor. Enerji kaynaklarının tedariğinde herhangi bir sorun yok” diye konuştu.

Rusya’nın uluslararası rezervleri geriledi

Rusya Merkez Bankası, ülkenin uluslararası rezervlerinin 15 Temmuz 2022 itibariyle yüzde 1,2 azalarak 565,3 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

15 Temmuz itibariyle ülkenin uluslararası rezervlerinin negatif yeniden değerlemenin etkisiyle hafta içinde 7,4 milyar dolar düştüğü belirtilirken, bir hafta önce Merkez Bankası uluslararası rezervleri 14,1 milyar dolar düşüşle toplamda 572,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

CIA Direktörü: Rusya, Ukrayna’da 15 bin asker kayıp verdi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Rusya’nın Ukrayna operasyonunda 15 bin asker kayıp verdiğini, Ukrayna ordusunun kayıplarının da buna yakın olduğunu söyledi.

Burns, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendi kendini Rusya’yı yeniden büyük bir güç haline getireceği konusunda ikna ettiğini ve bunun da ancak Ukrayna’yı kontrol etmekle mümkün olabileceğini düşündüğünü ileri sürdü.

Peskov, Putin’in sağlık durumunu değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, sağlık durumuyla ilgili basında çıkan haberlerin doldurma olduğunu belirterek, Rus liderin sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyledi.

“Sözde hem Amerikan hem de İngiliz uzmanların son aylarda Devlet Başkanı Putin’in sağlık durumu hakkında çeşitli yalan iddialar attığını duyuyoruz. Ancak Putin’in sağlığı yerinde ve istikrarlı” diye konuştu.

Yakın zamanda ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Putin’in sağlığı ve akli dengesinin gayet iyi olduğunu, ancak Ukrayna kararlarında şahsına has bir bakış açısı olduğunu ifade etmişti.

Zakharova, Ukrayna halkının kobaya dönüştürüldüğünü iddia etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Kiev’in yabancı silah üreticilerini ülkeye davet ederek kendi halkını kobay haline getirdiğini söyledi.

Kiev rejimini temsil eden Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov’un kendi açıklamalarıyla Ukrayna’nın denemeler için bir test alanı olduğunu açıkça kabul ettiğini söyleyen Zakharova, “Ve şimdi Rusya’ya karşı askeri anlamda güçlenmek için doğrudan yabancı silah üreticilerini davet ederek Ukrayna halkını bir kobaya çeviriyorlar” diye konuştu.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 9 Temmuz- 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 15,62’den yüzde 15,39’a geriledi.

Rusya Merkez Bankası’nın kısıtlamalara son vererek dolardaki değer kaybını durdurma çabalarına rağmen son haftalarda düşüşünü sürdüren ABD doları, keskin bir şekilde yükselişe geçerek 15 Temmuz’dan bu yana ilk kez 58 rubleyi aştı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov paralel ithalat mekanizmasının yerli üretim artıkça kaldırılacağını açıklarken, Rus üreticileri buna hazırlıklı olmaya çağırdı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Macaristan’ın gaz arzını arttırma talebini değerlendirmeye hazır olduğunu söyledi. Budapeşte Rusya’dan 700 milyon metreküp daha gaz almayı bekliyor.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin Rosatom’un Türkiye’de uzun yıllar kalmasına izin verdiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna’ya ait 260 uçak, 144 helikopter, 4 bin 135 tank ve zırhlı aracın vurulduğunu bildirdi.

Rusya Merkez Bankası, ülkenin dış ekonomik faaliyetini desteklemek amacıyla aldığı kararla ithalat sözleşmeleri kapsamında yabancı şirketlerin lehine avans ödemelerinde en fazla yüzde 30’luk sınırı iptal etti.

Joe Biden COVID-19’a yakalandı. Beyaz Saray, ABD başkanının hafif hastalık belirtileri gösterdiğini ve uzaktan çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası 11 yıl sonra ilk kez faiz oranlarını 50 baz puan artırma kararı aldı.

Rusya Adalet Bakanlığı, İsrail Yahudi Ajansı’nın (JAFI) ülkedeki temsilciliğinin tasfiyesi için mahkemeye başvurdu. Moskova’daki Basmannıy Bölgesel Mahkemesi’nin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Rusya Adalet Bakanlığı, JAFI’nın Rusya’daki temsilciliğini tasfiye etme talebinde bulundu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img