spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemMedvedev: Ukrayna, dünya haritasından kaybolabilir

Medvedev: Ukrayna, dünya haritasından kaybolabilir

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Batılı “siyasi dolandırıcılar” sayesinde Ukrayna’nın dünya haritasından silinebileceğini söyledi. 

Kişisel Telegram hesabında açıklamalarda bulunan Medvedev, kolektif Batı’nın AB üyeliği silah ve para yardımı gibi taahhütlerine güvenerek yeni askeri emirlerini yerine getirmeye çalışan Kiev rejiminin Batı’ya güvenerek Ukrayna’nın yeniden bir devlet olabilme şansını yok ettiğini belirtirken, “Çok sayıda siyasi dolandırıcı, Ukrayna’nın eski sınırları içinde devletini yeniden kurabileceğini, yeni askeri tedariklere güvenebileceğini ve Kiev rejimine tahsis edilen maddi desteği manipüle ederek Ukrayna’nın bağımsızlığını tamamen elinden almıştır” diye yazdı.

Ukrayna’daki durumun 2014 darbesinden sonra tamamen Ukrayna halkından bağımsız bir şekilde geliştiğine vurgu yapan Medvedev, o yıl itibariyle ülkenin devlet bağımsızlığını kaybettiğini ve kolektif Batı’nın doğrudan kontrolü altına girdiğini söylerken, Ukrayna’nın ayrıca NATO’nun güvenliğini sağlayacağına inandırıldığını da ifade etti.

Rusya’nın eski devlet başkanı, devam eden süreçte Ukrayna’nın devlet egemenliğinin son kalıntılarını da kaybedebileceğinin altını çizerken, “Ukrayna, dünya haritasından kaybolabilir” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda RIA Novosti haber ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında İstanbul’da mart ayında müzakerelerin yapıldığını anımsatarak “İstanbul’da müzakereciler görüştüğünde, oradaki anlaşmalarda belirlenmiş ve onaylanmış bir coğrafya vardı. Şimdi ise farklı coğrafya başka. Şimdi sadece Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri değil, Kherson, Zaporijye ve bazı diğer bölgeler de söz konusu. Bu konudaki süreç tutarlı ve ısrarlı şekilde devam ediyor.” demişti.

Lavrov, sözlerine şu şekilde devam etmişti:

“Batı, durumu kötüleştirmek isteğiyle HIMARS (ABD üretimli Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi) dahil Ukrayna’ya uzun menzilli silah sevkiyatı yapıyor. Bu halde Donbass’ın uzun menzilli füzelerle saldırıya uğramaması için belirlenecek coğrafi hedefler, mevcut çizgiden ileriye, Ukrayna’nın batısına doğru değişecek. Bu nedenle Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin veya onu değiştirecek başka birinin kontrol edeceği alanlarda, topraklarımıza ve bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlere tehdit oluşturacak silahın bulunmasına izin veremeyiz.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img