spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 20 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 20 Temmuz 2022

Dün, 20 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, dünyada yeni bir dönemin başladığını duyurdu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şu anda hızla tek kutuplu dünyaya alternatif olarak daha adil ve sosyal odaklı yeni bir dünya düzeni oluşturulduğunu söyledi.

 Stratejik Girişimler Ajansı tarafından düzenlenen “Yeni Zamanlar için Güçlü Fikirler” isimli forumunun genel oturumunda konuşan Putin, Batı’nın dünyaya kendi gelecek modelini sunamayacağı izlenimi edinildiğini vurgulayarak, “Sözde yeni düzenin tüm dünyaya hakimiyet modelinin adaletsiz olduğu anlaşılınca, şu anda dünyada meydana gelen ve geri dönüşü olmayan büyük değişimler meydana geldi. Tek kutupluluğa alternatif sosyal odaklı düzenin temelleri atılıyor. Hem ulusal hem de küresel düzeyde uyumlu, daha adil ve güvenli bir dünya düzeninin temelleri ve ilkeleri belirleniyor. Tek kutuplu dünya, doğası gereği uygarlığın gelişimi için bir fren haline gelen düzen haline gelmişti” diye konuştu.

Rusya: Batı’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapmasıyla coğrafi hedeflerimiz genişleyecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya uzun menzilli silah sevkiyatı yapmasıyla, Rusya’nın coğrafi hedeflerinin genişleyeceğini söyledi.

Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında İstanbul’da mart ayında müzakerelerin yapıldığını anımsatan Lavrov, “İstanbul’da müzakereciler görüştüğünde, bir coğrafya vardı. Şimdi ise coğrafya başka. Şimdi sadece Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri değil, Herson, Zaporijye ve bazı diğer bölgeler de söz konusu. Bu konudaki süreç tutarlı ve ısrarlı şekilde devam ediyor.” dedi.

Lavrov, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Batı, durumu kötüleştirmek isteğiyle HIMARS (ABD üretimli Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi) dahil Ukrayna’ya uzun menzilli silah sevkiyatı yapıyor. Bu halde coğrafi hedefler, mevcut çizgiden ileriye doğru değişecek. Bu nedenle (Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir) Zelenskiy’nin veya onu değiştirecek başka birinin kontrol edeceği alanlarda, topraklarımıza ve bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlere tehdit oluşturacak silahın bulunmasına izin veremeyiz.”

Bloomberg: Türkiye, Rus doğalgazını rubleyle ödemeyi düşünüyor

Uluslararası finans, ekonomi verisi ve haber platformlarından ABD’li haber ajansı Bloomberg, Türkiye’nin Rusya’dan enerji temini için ABD dolarını reddedebileceğini, doğalgaz ödemelerinde ruble ya da Türk lirası gibi ulusal para birimlerini kullanabileceğini yazdı.

İsmi açıklanmayan Türk yetkililerin Bloomberg’e verdiği demeçte, Türkiye’nin doğalgazda Rusya ile anlaşmalarda ABD doları yerine ruble ve Türk lirasıyla ödeme yapmayı düşündüğünü, bu konunun 19 Temmuz’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’daki görüşmesinde de gündeme geldiğini aktardı.

Tahran’daki Türkiye-Rusya-İran Üçlü Liderler Zirvesi, Rus medyasında geniş yer buldu

Türkiye, Rusya ve İran arasında, İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen “Astana Formatında 7. Üçlü Zirve Toplantısı”na Rus medyasında geniş yer verildi

Rusya’nın önde gelen medya kuruluşları, dün Tahran’da yapılan Suriye konulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin katıldığı Türkiye-Rusya-İran Üçlü Liderler Zirvesi’ni değerlendirdi.

Rus Kommersant gazetesi, “İslami Evrimin Koruyucuları” ifadesini manşete taşıyarak, Astana süreci garantörlerinin, ABD’nin Suriye’deki pozisyonlarına karşı çıktığını yazdı.

Zirvenin COVID-19 salgını sonrası ilk kez gerçekleştiğine dikkati çeken Rossiyskaya Gazeta, haberinde Erdoğan, Putin ile Reisi’nin zirvedeki açıklamalarına geniş yer ayırdı.

İzvestiya gazetesi de zirveyi “Üçlü Birlik: Rusya, İran ve Türkiye liderleri Tahran’da hangi konularda anlaştı” başlığıyla haberleştirdi. Haberde, “2017 yılında Suriye’deki durumun normalleştirilmesi için oluşturulan bu platform Rusya, İran ve Türkiye’yi birleştiriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bazı Rus devlet televizyon kanalları da gerek Erdoğan-Putin görüşmesini gerekse Astana Üçlü Zirvesini canlı naklederek zirvenin ayrıntılarını paylaştığı haber bültenlerinde, Suriye meselesi ve dünyadaki gıda sorununu detaylı şekilde aktardı.

İran, Rusya ile finansal işlemlerde ruble ve riyal kullanmaya başladı

İran, doların etkinliğinin azaltılması için Rusya ile arasındaki finansal işlemlerde Rus rublesi ve İran riyali kullanmaya başladı.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salihabadi, başkent Tahran’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ruble ve riyal üzerinden ticaret dün itibarıyla başladı.” dedi.

Rusya’da LGBT propagandasını yasaklayan yasa tasarısı parlamentoya sunuldu

Rusya’da her türlü LGBT propagandasını yasaklayan yasa tasarısı parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’na sunuldu.

“Rusya Federasyonu’nun, Geleneksel Olmayan Cinsel İlişkilerin Propagandasını Yapan Bilgilerin Yasaklanmasına İlişkin Yasal Düzenlemelerde Yapılan Değişiklikler Hakkında” isimli yasa tasarısı, Duma’nın elektronik veri tabanında yer aldı.

6 milletvekilinin teklif ettiği yasa tasarısına göre, ülkede her türlü LGBT propagandasının yapılması, aile değerlerinin inkar edilmesi ve geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin teşvik edilmesi yasaklanacak.

Yasa tasarısıyla ayrıca savaş propagandası, ulusal, ırksal ve dini nefret ve düşmanlığının kışkırtılmasına yasak getirilecek.

Mısır ilk nükleer santralin inşasına Rusya ile başladığını duyurdu

Mısır’da faaliyet gösterilecek ilk nükleer santralin yapımına başlandığı bildirildi.

Mısır Nükleer Santraller Kurumundan yapılan açıklamada, ülkenin batısındaki Dabaa bölgesinde inşa edilecek ilk nükleer santralin birinci ünitesinin beton dökümüne geçildiği belirtildi.

İlk nükleer santralin yapımına başlanması dolayısıyla düzenlenen törene Mısırlı birçok bakan ve yetkilinin yanı sıra Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Aleksey Likhachev’in katıldığı bilgisi verilen açıklamada, birinci ünitenin beton dökümüne başlanmasıyla artık Mısır’ın da nükleer dünyasına adım attığına kaydedildi.

AB ülkeleri, Rusya’dan altın alımını yasaklama kararı aldı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Rusya’dan altın ve mücevher ithalatına yasak getirecek kararı içeren yeni yaptırım paketini onayladı.

AB Dönem Başkanı Çekya’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, üye ülke temsilcilerinin Brüksel’de gerçekleştirdiği toplantıda, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketinin onaylandığı, bu tedbirlerin yarın AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi.

Pakete göre, bazı Rus yetkililer ve kurumların mal varlıkları dondurulacak. Yaptırım listesine eklenecek kişilere seyahat yasağı uygulanacak.

Rusya’dan altın ve mücevher ithalatı yasaklanacak.

Daha önce uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın varlıkları dondurulacak.

Uygulanan yaptırımların dünya çapında gıda ve enerji güvenliğini tehlikeye atmaması sağlanacak.

Yeni tedbirler, AB yaptırımlarını G7 ülkeleri ile uyumlu hale getirecek. Mevcut yaptırımların uygulanmasını güçlendirecek ve yasal boşlukları dolduracak.

Rusya: Odessa’da ABD yapımı Harpoon füze sistemini yüksek hassasiyetli silahla vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Odessa’da yüksek hassasiyetli silahlarla ABD üretim Harpoon füze sistemi fırlatıcısını vurduklarını bildirdi.

Rus hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli silahlarla Ukrayna ordusunun 14. Mekanize Birliğinin Donetsk bölgesinde Soledar yerleşim biriminde bulunan füze ve topçu deposunu vurduğunu belirten Konaşenkov, saldırı sonucunda 19 askeri zırhlı araç ve 40’a yakın milliyetçi gücün etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Ukrayna’daki savaşta yer alan “Batı” askeri birliğini denetledi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkesinin “Batı” askeri birliğine, Ukrayna ordusunun saldırılarını sert şekilde engelleme talimatı verdi.

Kuzey Akım 1, bakım çalışmaları sonrası yüzde 40 kapasiteyle çalışacak. Gazprom, ana hattın türbinlerinden birinin Kanada’nın yaptırımları nedeniyle Montreal’deki fabrikada yapılan bakımdan hala dönmemesine bağlarken, şirket Kuzey Akım türbininin iadesi için Siemens’e tekrar başvurdu.

Rusya’nın Yeni Delhi Büyükelçiliği, Hindistan’da Rus kargo gemisinin alıkonulduğunu bildirdi. Rusya’nın Yeni Delhi Büyükelçiliği, Kerala eyaletindeki Koçi şehrinde bulunan Cochin limanında Rus kargo gemisinin alıkonulmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığıyla iletişime geçti.

Rishi Sunak ve Liz Truss İngiltere başbakanlığı için yarışıyor. İngiltere’nin kıdemsiz Ticaret Bakanı Penny Mordont, eski maliye bakanı ve dışişleri bakanına yenilerek yarıştan çekildi.

Suriye, Ukrayna ile diplomatik ilişkilerini resmen kestiğini açıkladı. Suriye Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın 2018 yılında Şam ile ilişkilerini fiilen sona erdirdiğini ekledi.

Wildberries, haziran-temmuz aylarında Rusların kızak talebinde alışılmadık bir artış kaydetti. Kış sezonunda kullanılan ürünler arasında yer alan kızak satışları yüzde 433 oranında artarken, bu durum, yaz aylarındaki indirimlere bağlandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img