spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da Big Mac Endeksi’ne yeni alternatif döner oldu 

Rusya’da Big Mac Endeksi’ne yeni alternatif döner oldu 

Adını McDonald’s’ın ünlü hamburgeri Big Mac’ten alan ve halkın satın alma gücüyle ilişkilendirilen “Big Mac Endeksi”nin Rusya’da alternatifini yaratan haritalama servisi 2GIS, “Döner Endeksi” ismini verdiği araştırmalarını paylaştı.

Rusya’daki ismi Shaurma olan Döner Endeksine göre, Rusya’daki bir milyon ve üstü nüfusa sahip şehirler arasında en fazla shaurma satın alabilen sakinlerin Moskova’da yaşadığı gözlemlenirken, Moskovalıların ortalama bir aylık maaşla 406 porsiyon shaurma satın alabileceği kaydedildi.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından paylaşılan şehirlere göre ortalama maaş verileriyle birlikte farklı şehirlerdeki restoran ve fast food işletmelerinde satılan döner fiyatlarının kıyaslandığı araştırmalarda, 5 bin 700’den fazla yeme-içme işletmesinin analiz edildiği belirtilirken, Shaurma Endeksi’ne göre en fazla döner alınabilecek ilk 5 şehir şu şekilde belirlendi:

1. Moskova, Shaurma fiyatı 298 ruble. Ortalama çalışan maaşı 121 bin ruble, satın alınabilir shaurma sayısı 406 porsiyon,

 2. Krasnoyarsk, Shaurma fiyatı 210 ruble. Ortalama çalışan maaşı 61 bin ruble, satın alınabilir shaurma sayısı 319 porsiyon,

3. St. Petersburg, Shaurma fiyatı 269 ruble. Ortalama çalışan maaşı 81 bin ruble, satın alınabilir shaurma sayısı 302 porsiyon,

4. Ekaterinburg, Shaurma fiyatı 199 ruble, Satın alınabilir shaurma sayısı 257 porsiyon,

5.Chelyabinsk, Shaurma fiyatı 200 ruble, Satın alınabilir shaurma sayısı 233 porsiyon.

2GIS analistleri, tüketiciler tarafından döner satış noktalarının puanlandırılmasının incelendiği araştırmaların sonuçlarına göre Rusya’daki en lezzetli dönerin Samara’da yapıldığını kaydederken, lezzetli shaurma açısından ikinci sırada ise başkent Moskova’nın yer aldığını ekledi.

Big Mac Endeksi Nedir?

Big Mac endeksi, farklı para birimlerinin satın alma gücünü farklı ülkelerdeki bir Big Mac’in fiyatlarıyla karşılaştıran bir gösterge olarak bilinirken, 1986 yılında İngiliz haftalık The Economist dergisi tarafından satın alma gücü paritelerine dayalı anlaşılması kolay bir para birimi karşılaştırılmasını sağlamak ile bireysel para birimlerinin aşırı ve düşük değerini göstermek için icat edilmişti.

2022 yılı Big Mac Endeksi verilerine göre Türkiye’de bir Big Mac satın almak için 1,74 dolar ödemek gerekirken, ABD’de ise Big Mac’in satış fiyatı 5,81 dolar olarak biliniyor.

Endekse göre iki ülke arasındaki Big Mac Endeksi’ni hesaplamak için bölme işlemi uygulanırken, bu verilere göre ABD ile Türkiye arasındaki oran 1,74/5,81= 0,299 olarak ortaya çıkıyor.

Elde edilen oran ise satın alma gücü baz alındığında bu iki para birimi arasındaki değer farkını ortaya koyuyor. 

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img