spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus bankalarının verdiği konut kredisi hacminde artış sürüyor

Rus bankalarının verdiği konut kredisi hacminde artış sürüyor

Birleşik Kredi Bürosu (OKB) tarafından yapılan açıklamada, Merkez Bankası tarafından politika faizlerinin indirilmesi ile canlanan konut kredisi portföyünün haziran ayında yüzde 75 oranlarında yükseldiği belirtildi.

Mayıs ayında Rus bankaları tarafından 32 bin 900 konut kredisi verildiği haziranda ise bu sayının 57 bin 500’e yükseldiği ifade edilen açıklamada, verilen ipoteklerde de hacimlerin parasal olarak yüzde 68 artışla 219,15 milyar rubleye ulaştığı bildirildi.

Aynı zamanda yeni bir konut kredisinde ortalama tutarın yüzde 4 azalarak 3,8 milyon rubleye gerilediği kaydedilirken, Rusya’daki konut kredisi piyasasının göstergelerinin dibe indiği ilkbaharda, nisan ayında 39 bin 100, konut kredisi, mayıs ayında ise 32 bin 900 konut kredisi verildiği aktarıldı.

Haziran 2022’de Rus bankalarının en çok verdiği konut kredileri açısından ipotek kredisi açısından ilk beşte başkent Moskova, Moskova Bölgesi, St. Petersburg, Krasnodar Bölgesi ve Tataristan yer alırken, raporlama döneminde en hızlı büyüyen kredi hacminin yüzde 153 ile Altay Bölgesi’nde yaşandığı, aynı zamanda Samara ve Çelyabinks’te verilen konut kredi hacimlerindeki büyümenin sırasıyla yüzde 136 ve yüzde 129 olduğu kaydedildi.

Mayıs ayına kıyasla ipotek piyasasının önemli ölçüde büyümesine rağmen, rakamların düştüğüne işaret eden OKB uzmanları, 2022 yılının sadece altı ayında bankaların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 daha az 514 bin 30 konut kredisi verdiğini, verilen kredi hacimlerinin yüzde 32 azalarak 1,77 trilyon rubleye gerilediğini de sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img