spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemGazprom, Kuzey Akım üzerinden Almanya'ya gaz tedarikini yeniden başlattı

Gazprom, Kuzey Akım üzerinden Almanya’ya gaz tedarikini yeniden başlattı

Rusya’nın ulusal doğalgaz üreticisi Gazprom’un, Rus gazını Almanya’ya taşıyan en büyük boru hattı olan Kuzey Akım 1’in 11 Temmuz’da bakım çalışmaları nedeniyle ara verilen gaz tedarikini yeniden başladığı duyuruldu.

Kuzey Akım doğalgaz boru hattı operatörünün Almanya temsilciliğinin DPA ajansına gaz tedariklerinin yeniden başladığını teyit ettiği aktarılırken, Almanya’nın enerji piyasası düzenleyici kurumunun (Bundesnetzagentur-BNetzA) başkanı Klaus Müller, Twitter’dan yaptığı açıklamasında Rus gazı tedariklerinin mevcut durumda yalnızca yüzde 30’unu oluşturduğunu yazdı.

Gazprom, 15 Haziran’da Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen bazı teknik ekipmanların henüz dönmediğine işaret ederek Kuzey Akım boru hattı üzerinden gaz sevkiyatının düşeceği uyarısında bulunmuştu. Ardından söz konusu hattın toplam kapasitesinin yüzde 40’ı oranında doğalgaz kesintisine gidilmişti.

Günde 160 milyon metreküp gaz gönderme kapasitesine sahip boru hattının tam kapasite olarak akışa başlamayacağı ifade ediliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran’ın başkenti Tahran’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazprom’un sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini söylemişti.

Putin, “Kuzey Akım 1 doğal gaz türbinlerinden bir tanesi daha ay sonunda tamir için gönderilecek ve türbinin ulaştırılmasında gecikme olması halinde doğalgaz sevkiyatı düşecek.” ifadesini kullandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Rusya’nın doğal gaz arzını kesmesinin Orta ve Doğu Avrupa’daki bazı ülke ekonomileri için yüzde 6’ya varan oranda daralma riski taşıdığını duyurdu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img