spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAB, bir dizi Rusya yaptırımlarını kaldırdı

AB, bir dizi Rusya yaptırımlarını kaldırdı

Avrupa Birliği (AB), daha önce yaptırım uygulayarak zora soktuğu havacılık endüstrisi için bir dizi mal ve hizmetin Rusya’ya teslimatı yasağını kaldırdı.

AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, tarım sektöründeki bazı işlemler ve petrolün Rusya’dan üçüncü ülkelere taşınması ile ilgili faaliyetlerde Rusya’ya bazı istisnaların tanınacağı belirtilirken, yakın zamanda ilan edilecek yeni yaptırım paketinin bir parçası olarak mücevher dahil altın ticaretinin yasaklanacağı, ayrıca Rusya’nın askeri ve teknik gelişimini sağlayabilecek yasaklı mallar listesinin genişletileceği vurgulandı.

Rusya’ya havacılık ürünlerinin ithalatına Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) sivil havacılığın güvenlik standartlarını sağlamak için gerekli gördüğü ölçüde izin verileceği açıklamasıyla birlikte Moskova Borsası’ndaki Aeroflot hisseleri yüzde 5 artış gösterirken, AB Konseyi, yeni yaptırımların tahıl ve gübre de dahil olmak üzere gıda ihracatına uygulanmayacağının altını çizdi.

AB ayrıca üçüncü ülkelerin Rusya’dan tıbbi ekipman ve ilaç satın almasını yasaklamayacağına vurgu yaparken, AB ayrıca adalete erişimi kolaylaştırma ve Rus devlet kurumlarıyla her türlü anlaşma yasağını hafifletme sözü verdi.

Hazırlanan yedinci yaptırım paketinin bir parçası olarak Rus altınına ambargo uygulanacağı hatırlatılırken, kısıtlamaların altın ve mücevher satışını etkileyeceği, yasakların üçüncü ülkelere teslimatlar için de geçerli olacağı bildirildi.

Yakın zamanda ilgili belgenin resmî gazetede yayınlanacağını aktaran AB Konseyi, ayrıca yeni yaptırım paketiyle birlikte Rusya’nın paralel ithalat faaliyetlerini takibe alacağını ve özellikle ileri teknolojiler üzerindeki ticaret kontrollerini artıracağını ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img