spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da kapanan işletme sayısında büyük artış yaşanıyor

Rusya’da kapanan işletme sayısında büyük artış yaşanıyor

Uluslararası denetim ve danışmanlık ağı FinExpertiza’nın analitik servisi tarafından yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, Rusya’da Mart-Haziran 2022 döneminde kapanan yerli şirket sayısı yüzde 17,5 artış gösterdi.

Batı’nın Rusya’ya karşı en ağır yaptırımlarının uygulanmaya başladığı mart ayından Haziran 2022’ye kadar Rusya’da 113 bin 500 ticari işletmenin kapandığı belirtilen raporda, bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,5 daha fazla olduğu kaydedilirken, yeni şirket kayıtlarının sayısının ise değişmediği, raporlama döneminde açılan yeni işetme sayısının 78 bin 600 olarak gözlemlendiği ifade edildi.

 Analistler, bu dönemde kapanan şirketlerin büyük kısmının vergi makamlarının kararıyla Birleşik Devlet Tüzel Kişiler Kaydı’ndan çıkarıldığını da kaydederken, iflas vakalarının yüzde 68,7’sinde (78 bin şirket) hayali adres ve yanıltıcı yönetici bilgileri gibi yanlış bilgilerin varlığı nedeniyle Federal Vergi İdaresi (FNS) tarafından kaydının silindiğini bildirdi.

Rusya’da Mart-Haziran 2022 döneminde kapanan işletmelerin yaklaşık yüzde 14,5’i (16,5 bin), şirket sahipleri tarafından iflas yoluyla tasfiye edilirken, ayrıca bu şirketlerin yüzde 1,4’ünün (1,6 bin) yeniden yapılandırıldığı ortaya çıktı.

Yakın zamanda araştırma sonuçlarını paylaşan Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahmin Merkezi (CMASF), Birleşik Federal Bilgi Kaydı Servisi (Fedresurs) kayıtlarına dayanarak hazırladığı raporunda, bu yılın ilk altı ayı boyunca bireysel iflasını ilan eden Rus vatandaşlarının sayısının geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse yüzde 40 arttığını ortaya çıkarmıştı.

Uzmanlar, 2022’nin ilk iki çeyreğinde mahkemeler aracılığıyla vatandaşların iflaslarının büyüme hızında düşüş gözlemlendiğine de dikkat çekerken, son yıllarda kişisel iflasların büyüme oranında yaşanan düşüşün ilk kez bu yılın ilk çeyreğinde tespit edildiğinin de altını çiziyor.

Bireysel iflasını ilan eden vatandaş sayısında lider bölge 6 bin 100 iflas sayısıyla Moskova Bölgesi olurken, ikinci sırada 5 bin 700 iflasla başkent Moskova, üçüncü sırada ise 5 bin 600 bireysel iflasla Krasnodar Bölgesi bulunuyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img